ZJAZD PTA 2013 - Program ramowy
(program będzie jeszcze ulegał zmianom)
Pobierz program jako plik PDF
Informacje techniczne
Informacje dotyczące rzutników, komputera prezentacyjnego oraz możliwości podłączania
własnego laptopa znajdują się na stronie https://www.camk.edu.pl/en/camknet/audio-video/
W czasie zjazdu będzie dostępna sieć bezprzewodowa dla uczestników. Jej parametry:
SSID: Zjazd PTA
Hasło: ZjazdXXXVI
Oczywiście uczestnicy, którzy są współpracownikami/pracownikami CAMK,
będą mogli korzystać z sieci bezprzewodowej CAMK normalnie.
W przypadku pytań technicznych zachęcamy do kontaktu z adm@camk.edu.pl
Program
Środa, 11-09-2013
11:00 - 11:40 Wykład inauguracyjny
Projekt Araucaria. Precyzyjna kalibracja kosmicznej skali odległości
- Grzegorz Pietrzyński
11.40 - 12.00 Wręczenie Nagrody Zonna i Młodych
12.00 - 12.30 Wykład laureata Nagrody Młodych
12.30 - 13.00 Wykład laureata Nagrody Zonna
13.00 - 15.00 Obiad
Sesja: Osiągnięcia polskiej astronomii w latach 2011-13
15.00 - 15.35 Obserwatorium H.E.S.S.- Rafał Moderski
15.35 - 15.50 Wyniki z Fermi - Łukasz Stawarz
15.50 - 16.25 Kwazary w projekcie OGLE - Szymon Kozłowski
16.25 - 17.00 Ewolucja pływowa galaktyk karłowatych - Ewa Łokas
17.00 - 17.30 przerwa na kawę
17.30 - 18.05 Solaris - Maciej Konacki
18.05 - 18.50 Usługi AstroGrid-PL - Paweł Ciecieląg i zespół
18.50 - poczęstunek (ognisko/grill)
Czwartek, 12-09-2013
Sesja: ESO - projekty zrealizowane
9.00 - 9.35 Ciemna materia i ciemna energia w głębokich przeglądach nieba - Agnieszka Pollo
9.35 - 9.50 Projekty obserwacyjne na VLT - Paweł Pietrukowicz
9.50 - 10.25 Publiczne przeglądy ESO i dotychczasowe wyniki - Paweł Pietrukowicz
10.25 - 10.40 Grupowanie się galaktyk w zależności od ich kolorów od z ~ 1.2 do z ~ 0.2 na
podstawie danych z przeglądu VVDS-Wide - Agnieszka Świętoń
10.40 - 11.10 przerwa na kawę
Sesja: ESO - projekty przyszłe
11.10 - 11.40 E-ELT - technika - Arkadiusz Olech
11.40 - 12.10 E-ELT i GMT jako narzędzia nauki - Janusz Kałużny
12.10 - 12.30 Dwie niezwykłe gwiazdy pulsujące - Radosław Smolec
12.30 - 12.45 Wyznaczanie rozkładu gęstości w galaktykach karłowatych - Klaudia Kowalczyk
12.45 - 13.00 Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w Polsce w latach 2011-2013 - Krzysztof Czart
13.00 - 15.00 obiad
Sesja: ESA - przystąpienie i plany
15.00 - 15.35 ESA - długookresowa strategia z polskiej perspektywy - Zbigniew Kłos
15.35 - 15.50 Large Observatory For X-ray Timing – nowy planowany satelita rentgenowski - A. Różańska
15.50 - 16.25 ESA - polska aparatura na satelitach - Piotr Orleański
16.25 - 16.40 SPICA - Ryszard Szczerba/Natasza Siódmiak
16.40 - 17.10 przerwa na kawę
Sesja: ESA - wyniki misji
17.10 - 17.45 Aktywność Słońca w okresie ostatniego głębokiego minimum - Janusz Sylwester
17.45 - 18.00 Plamy i zorze Minimum Maundera - Radosław Rek
18.00 - 18.35 Heliosfera: widzimy ją coraz lepiej, ale czy coraz lepiej rozumiemy? - Maciej Bzowski
18.35 - 18.50 Urządzenia kosmiczne do eksploracji ciał Układu Słonecznego - Jerzy Grygorczuk
Uwaga:
Od godziny 15:00 będzie równoległa sesja: Wnioski obserwacyjne ESO
15:00 - 16:15 ESO - Astronomical Opportunities, Bruno Leibundgut (ESO Office for Science)
16:15 - 17:30 Successful Proposals, Ferdinando Patat (ESO Faculty, associate astronomer)
17:30 - 19:00 Questions and Hands-On Session on ESO Proposals, Rodolfo Smiljanic (CAMK Toruń)
Piątek, 13-09-2013
Sesja: Upowszechnianie i popularyzacja astronomii
9.00 - 9.20 Zmiany w "Uranii - Postępach Astronomii" - Maciej Mikołajewski, Krzysztof Czart
9.20 - 9.40 Co w trawie piszczy - aktualne projekty wokół Hands-On Universe - Lech Mankiewicz
9.40 - 10.00 Lubuskie astrobazy - Michał Żejmo
10.00 - 10.15 Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej ze szkolnej ławy - Krzysztof Chyży
10.15 - 10.25 Przenośne planetaria - Halina Prętka-Ziomek
10.25 - 10.40 Ciemne niebo nad Polską - Sylwester Kołomański
10.40 - 10.45 Nowa ścieżka dydaktyczna po rezerwacie Morasko - Dagmara Oszkiewicz
10.45 - 11.15 przerwa na kawę
Sesja poświęcona prof. Opolskiemu
11.15 - 11.20 Pozdrowienia Jubilata dla uczestników Zjazdu
11.20 - 11.45 100 lat prof. Opolskiego - Michał Tomczak
11.45 - 12.05 Pozorne orbity planet (wykład na podstawie notatek prof. A. Opolskiego) - Tomasz Mrozek
12.05 - 12.20 Spektroskopia atomowa w Opolu - Józef Musielok
12.20 - 12.35 Cefeidy w bazie danych OGLE - Igor Soszyński
12.35 - 12.50 Satelitarne obserwacje gwiazd pulsujących - Joanna Molenda-Żakowicz
12.50 - 13.05 Asterosejsmologia - Jadwiga Daszyńska-Daszkiewicz
13.05 - 13.15 Pamiętne spotkania z prof. Opolskim - wolna trybuna dla uczestników sesji
13.15 - 15.00 Obiad
15.00 - 19.00 Walne Zebranie
19.00 - Uroczysta kolacja
Uwaga:
W tym dniu dla zainteresowanych osób zostaną przeprowadzone pokazy przenośnego
planetarium w sąsiednim budynku CBK PAN. Na wybrane godziny pokazów będzie
można zapisać się po przybyciu na zjazd.
Sobota, 14-09-2013
Sesja Medalu B. Paczyńskiego
10.30 - 10.45 Bohdan Paczyński's biography - Wojciech Dziembowski
10.45 - 11.15 Exploring general relativistic effects in Newtonian physics - Włodzimierz Kluźniak
11.15 - 11.45 Gravitational lensing - Andrzej Udalski
11.45 - 12.00 Laudation
12.00 - 13.00 Lecture of prof. M. Rees
Lista posterów (będą prezentowane przez cały czas trwania konferencji)
- Toward a very accurate distance determination with eclipsing binaries - Piotr Konorski, Grzegorz Pietrzynski, Dariusz Graczyk, Wolfgang Gieren
- 40 lat Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu - Sebastian Soberski
- A large solar flare of white light observed in 1892 - Radosław Rek
- Analiza gorącej plamy w trakcie superwybuchu HT Cas - K. Bąkowska, A.Olech
- Anteny radiowe z Psar - Bogdan Wszołek
- Asteroid Project Group: "In Orbit with Europa" - Sebastian Soberski
- Astronomical education in the Innovation Centre Mill of Knowledge - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
- Dokładność wyznaczenia masy i promienia gwiazdy neutronowej na podstawie analizy widm satelity LOFT - Agnieszka Majczyna, Agata Różańska, Jerzy Madej i Mirosław Należyty
- E.T. w Piwnicach Edukacja i Turystyka w Centrum Astronomii UMK - Katarzyna Drozd, Anna Szkulmowska
- Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w Polsce w latach 2011-2013 - Krzysztof Czart
- Fotometria jasnych gwiazd - W.Ogłoza, G. Stachowski, M.Dróżdż
- Global Astrophysical Telescope System - first results from telescope No 2 - Krzysztof Kamiński, Wojciech Dimitrow, Monika Fagas, Magdalena Polińska
- Kamera CCD ze wzmacniaczem obrazu - M. Żejmo (IA UZ), A. Popowicz (Politechnika Śląska), W. Ogłoza (UP), M. Dróżdż (UP), A. Słowikowska (IA UZ), J. Krzesinski (UP)
- Komputerowe modelowanie powierzchni planet - Jakub Sławski, Janusz Krywult
- LAMOST observations in the Kepler field - P. De Cat, G. Catanzaro, C.J. Corbally, A. Frasca, J.N. Fu, R.O. Gray, A.L. Luo, J. Molenda-Żakowicz, J.R. Shi, X. Yang, H.T. Zhang
- Legendy szkolnej fizyki - Jerzy Kuczyński
- Long-term scintillation observation of PSR B0823+26 - Daszuta M., Lewandowski W., Kijak J.
- Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jako narzędzie do poznawania Galaktyki. - Łukasz Wyrzykowski, Alicja Rynkiewicz
- Model i analiza numeryczna tablicy astronomicznej na zamku olsztyńskim - Jacek Szubiakowski
- Modelowanie dysków akrecyjnych - Mikołaj Grzędzielski
- Morfologia galaktyk z przeglądu VIPERS - J. Krywult, A. Pollo
- Neutron stars and strange quark star binaries in the late inspiral phase - Mateusz Wiśniewicz, Dorota Rosińska, Francois Limousin
- New transit observations of WASP-12 b - G.Maciejewski, D.Dimitrov, D.Kjurkchieva, Ł.Bukowiecki, D.Puchalski
- Order and chaos in hydrodynamic BL Her models - R. Smolec, P. Moskalik
- Planetoidy na orbitach wstecznych: ciekawe przypadki - P. Kankiewicz, I. Włodarczyk
- Poszukiwanie fal grawitacyjnych - Dorota Gondek-Rosinska
- Pulse broadening measurement for several pulsars. - Kowalińska M., Lewandowski W., Kijak J.
- Relativistic effects on coronal ejection in neutron stars - B. Mishra, W. Kluzniak
- Rotating strange stars as sources of gravitational waves - M. Szkudlarek, D. Gondek-Rosińska, L. Villain, M. Ansorg
- Rozerwanie pływowe w galaktyce NGC 4845 - Marek Nikołajuk
- Rozwiązania zderzeniowe dla planetoidy (99942) Apophis - Ireneusz Włodarczyk
- Search for Disks in Binary Systems with White Dwarf - A. Słowikowska (IA UZ), M. Żejmo (IA UZ), M. Rybicka (IA UZ), K. Krzeszowski (IA UZ), K. Goździewski (CA UMK) oraz R. Szczerba (CAMK)
- Teoretyczne wyznaczanie wysokości śmieci kosmicznych z obserwacji optycznych. - R. Pospieszyński
- Testing accretion disk instabilities in X-ray binaries - P. Bagińska, A. Różańska, B. Czerny, A. Janiuk
- Testing the Model of Oscillating Magnetic Traps - Ż.Szaforz, M.Tomczak
- The evolution of colour-dependence of galaxy clustering up to z ∼ 1.2 based on the data from the VVDS-Wide survey - Agnieszka Świętoń, Agnieszka Pollo, VVDS team
- The LOFAR Telescope as a Tool in Study the Ionosphere - Leszek Błaszkiewicz, Andrzej Krankowski
- The Magellanic Quasars Survey - Szymon Kozłowski
- The properties of lenses and sources in the CASSOWARY survey - Zuzanna Kostrzewa-Rutkowska
- W poszukiwaniu zróżnicowanych rodzin planetoid - D. Oszkiewicz, T. Kwiatkowski, T. Tomov
- Wpływ równania stanu oraz różniczkowej rotacji na masę maksymalną gwiazd neutronowych - A.Studzińska, M.Kucaba, D.Rosińska, L.Villain, M.Ansorg
- Wyznaczanie rozkładu gęstości w galaktykach karłowatych - K.Kowalczyk, E.L.Łokas, S.Kazantzidis, L.Mayer
- Ścieżka dydaktyczna "Meteoryt Morasko" -
|
|