Wizyty astronomów w szkołach

KOMUNIKAT DLA SZKÓŁ

 

W związku z zamknięciem szkół prosimy, aby placówki, które miały wyznaczone terminy spotkań na najbliższy okres, uzgodniły z przypisanymi im astronomami nowe daty przyjazdów, gdy sytuacja z koronawirusem już się wyjaśni.

Ministerstwo edukacji sugeruje, aby prowadzić z uczniami zajęcia w trybie online. Przygotowaliśmy sugestie odnośnie internetowych materiałów od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, które mogą być przydatne w tego typu pracy z uczniami. Zobacz spis materiałów.

 

Dawniejsze komunikaty:

3 września rozesłaliśmy informację do wszystkich zgłoszonych szkół. W kolejnych dniach nastąpi dalszy kontakt (wskazujący przydzielonego astronoma lub z informacją o tym, że nie damy rady odwiedzić szkoły w najbliższym okresie). Zobacz harmonogram.

17 września rozesłaliśmy e-mail do wszystkich zgłoszonych szkół wskazujący na status szkoły w projekcie. Zobacz treść e-maila.

ASTRONOMERS IN SHOOLS

WIZYTY ASTRONOMÓW W SZKOŁACH

Astronom w szkole

Astronom może odwiedzić Twoją szkołę, spotkać się z uczniami i nauczycielami, wygłosić ciekawą prelekcję.

Za darmo

Szkoła nie płaci za przyjazd astronoma. Przy czym liczba miejsc jest limitowana, jeśli zainteresowanie przekroczy nasz budżet, dalsze wizyty będą wymagały pokrycia kosztów dojazdu astronoma.

Kilka opcji do wyboru

Dokładny przebieg wizyty astronoma i jej termin ustalamy indywidualnie z daną szkołą.

Projekt w ramach IAU100

Wizyty astronomów w szkołach są realizowane w ramach projektu IAU100 przygotowanego z okazji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). odwiedziny szkół to propozycja przygotowana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).

ORGANIZATOR PROJEKTU

POLSKIE TOWARZYSTWO ASTRONOMICZNE

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) istnieje od 1923 roku. Zrzesza astronomów zawodowych. Liczy około 300 członków. Prowadzi liczne projekty popularyzujące astronomię oraz skierowane do szkół, nauczycieli, uczniów.

IAU100 NameExoWorlds
Wymyśl nazwę dla ezoplanety!

Aktualnie trwa narodowy konkurs na nazwy planet pozasłonecznych. Każdy może zgłosić swoją propozycję dla planety przydzielonej Polsce do nazwania. Propozycje mogą zgłaszać także instytucjonalnie szkoły, jak również poszczególne klasy.

TERMIN ZGŁOSZEŃ MIJA 31 LIPCA 2019 R.

Pierwszy etap konkursu (przyjmowanie propozycji nazw dla planety i jej gwiazdy) upłynie 31 lipca 2019 r. Potem po wakacjach nastąpi etap 2 – głosowanie na wyłonione nazwy.

Przykłady działalności Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

0
Liczba szkół w prenumeratach sponsorowanych Uranii
0
+
Tylu użytkowników odwiedza miesięcznie portal Uranii