Uchwała Zarządu Głównego PTA w sprawie ESO

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem informacji o postępie w negocjacjach dotyczących przystąpienia Polski do ESO. Prezentujemy pełen tekst uchwały:


Uchwala Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
z dnia 19. 09.2012 r.


Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem informacji o postępie w negocjacjach dotyczących przystąpienia Polski do ESO.

Wielokrotne rozmowy przedstawicieli środowiska w tym Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego sugerowały szybki postęp w tej sprawie, w tym przygotowanie instrukcji negocjacyjnej. Środowisko z niecierpliwością czeka na rozwój sytuacji.

ESO jest europejską organizacją, prowadzącą na najwyższym poziomie badania naukowe wszystkich obiektów i zjawisk we Wszechświecie w zakresie optycznym, nadfioletowym, podczerwonym i w zakresie mikrofal. ESO posiada bogate instrumentarium, w tym zestaw teleskopów VLT (Very Large Telescope), oferujący najlepszą na świecie zdolność rozdzielcza w trybie interferometrii, oraz rozwijany, ale już działający zestaw teleskopów ALMA – najczulszy na świecie instrument do obserwacji w zakresie mikrofal. Rozpoczęto też prace nad największym na świecie teleskopem – EELT o średnicy 40 m. Członkostwo w ESO umożliwi prowadzenie obserwacji na tych instrumentach, w tym pokrycie kosztów pobytu i podróży, pełnienie funkcji pracowników etatowych ESO, udział polskich firm w budowie nowych i konserwacji istniejących instrumentów, a młodym naukowcom także korzystanie z systemu stypendiów.

Sprawa jest bardzo ważna dla cywilizacyjnego i gospodarczego rozwoju kraju.

Prezes PTA
prof. dr hab. Bożena Czerny



Pobierz tekst uchwały w formie pliku PDF