Ukazała się książka "Nowe opowiadania starego astronoma"

W sprzedaży dostępna jest książka pt. „Nowe opowiadania starego astronoma” autorstwa profesora Józefa Smaka. Pozycja została wydana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).

Książka należy do kategorii literatury popularnonaukowej. Stanowi zbiór ciekawych artykułów na różne tematy związane z astronomią i badaniami kosmosu. Ukazała się w ramach serii „Biblioteka Uranii” pod numerem 31.

„Nowe opowiadania starego astronoma” są kontynuacją wydanej kilka lat temu książki „Opowiadania starego astronoma”. Autor porusza różne zagadnienia dotyczące astronomii, od spraw historycznych po najnowsze wyniki badań w tej dziedzinie.

Dowiemy się m.in. o wyprawie kapitana Cooka na Tahiti w celu obserwacji tranzytu Wenus, a także poznamy legendę teleskopu Crossleya. Spojrzymy także na Jana Heweliusza z perspektywy współczesnej astronomii, 400 lat po urodzeniu słynnego astronoma. Kolejne rozdziały dotyczą Gwiazdy Przybylskiego, obiektów Hanny, tajemniczej ciemnej materii i ciemnej energii, niezwykłych zaćmień i wielu innych interesujących zagadnień.

Warto zwrócić uwagę na rozdziały poświęcone historii polskiej astronomii, a szczególnie dotyczące powstania Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika  PAN (CAMK PAN) w Warszawie, które obecnie jest jedną z głównych placówek astronomicznych w Polsce. Interesującą ciekawostką będzie dla Czytelników z pewnością także historia 13. numeru „Uranii”, który został wydany w 1955 roku jako żart primaaprilisowy.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie internetowej http://www.urania.pta.edu.pl/wiadomosci/nowe-opowiadania-starego-astrono...

Tytuł jest dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym Uranii (http://sklep.pta.edu.pl) w cenie 35 zł.

Publikacja została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Spis treści

Wstęp

Obserwacje astronomiczne wczoraj i dziś

Jan Heweliusz – czterysta lat później
Kapitan Cook i Wenus na Tahiti
Legenda teleskopu Crossleya
Mars Andrzeja Woszczyka

Trochę astronomii na poważnie

Gwiazda Przybylskiego
Altair – spłaszczona gwiazda
Zagadki DI Her
Niezwykłe zaćmienia
Obiekty Hanny
Ciemna materia
Ciemna energia

O Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika

Nasi Mistrzowie
Jak powstał CAMK
Komputer PDP 11/45

Astronomiczne rozmaitości

Nad kartami De Revolutionibus
Czytając stare książki
Konferencyjne wspomnienia
Księżyc, Słońce i Titanic
13. numer „Uranii”


Fragment ze wstępu autora zamieszczony na okładce:

Niniejsza książka, a właściwie książeczka - podobnie jak moje wcześniejsze "Opowiadania starego astronoma" - jest zbiorem tekstów o tematyce astronomicznej, których treść i charakter są dość zróżnicowane. Są wśród nich artykuły popularne poświęcone wybranym problemom współczesnej astronomii, specyfice obserwacji astronomicznych oraz historii astronomii, a także artykuły i felietony mające po części charakter osobistych wspomnień autora. Czytelnik dowie się z nich - na przykład - o tym, że głównym celem pierwszej wyprawy kapitana Cooka dookoła świata były obserwacje przejścia Wenus przed tarczą Słońca 3 czerwca 1769 roku, o pewnej holenderskiej nauczycielce i odkrytym przez nią niezwykłym obiekcie, a także o zmieniających nasze wyobrażenia o Wszechświecie odkryciach ciemnej materii i ciemnej energii. Pozycję szczególną stanowią trzy artykuły przypominające historię powstania mego macierzystego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. W skład książeczki wchodzą także "lżejsze" felietony, opisujące m.in. moje niezbyt poważne wrażenia z poważnych międzynarodowych konferencji, czy też przypominające primaaprilisowy numer "Uranii" z roku 1955. Niektóre z tych artykułów były wcześniej publikowane w "Uranii - Postępach Astronomii"; kilka innych stanowi zapis wygłaszanych przeze mnie w różnych miejscach odczytów.

Józef Smak


Podstawowe informacje o książce:

Tytuł: Nowe opowiadania starego astronoma
Autor: Józef Smak
Stron: 150
Numer ISBN: 978-83-938279-0-9
Wydanie: pierwsze
Wydawca: Polskie Towarzystwo Astronomiczne


Więcej informacji:

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

Informacja o książce: http://www.urania.pta.edu.pl/wiadomosci/nowe-opowiadania-starego-astrono...

Witryna PTA: http://www.pta.edu.pl

Sklep internetowy PTA: http://sklep.pta.edu.pl

Rok: 
2 014
Numer: 
01
Data: 
2014-03-31