„Astronarium” dociera do pół miliona widzów

Odcinek „Astronarium” nr 10 o gwiazdach zmiennych okazał się najchętniej oglądanym do tej pory z całej serii. Skumulowany zasięg emisji na antenach TVP przekroczył w jego przypadku pół miliona widzów.

„Astronarium” jest popularnonaukowym programem telewizyjnym przedstawiającym astronomię i badania kosmosu. Opowiadają o nich polscy naukowcy z różnych ośrodków w całym kraju, a także z placówek zagranicznych. Do tej pory w programie była mowa m.in. o radioastronomii, meteorytach, gwiazdach kataklizmicznych, aktywności słonecznej, polskich satelitach, Europejskim Obserwatorium Południowym, sieci radioteleskopów ALMA, projekcie OGLE, czy astronomii amatorskiej.

Odcinek nr 10 dotyczy gwiazd zmiennych. Astronomowie opowiadają w nim o dwóch podstawowych rodzajach tych gwiazd: gwiazdach zmiennych zaćmieniowych oraz gwiazdach pulsujących. Zdjęcia do odcinka były nagrywane m.in. w obserwatorium astronomicznym na Suhorze, położonym na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest to najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce.

Skumulowany zasięg emisji na antenach TVP dla odcinka nr 10 wyniósł około 509 tysięcy widzów w okresie od 17 do 23 września 2015 r. (parametr RCH, według badania firmy AGB Nielsen dla Telewizji Polskiej). W tym okresie odcinek był powtarzany na antenie siedmiokrotnie.

Zasięg emisji „Astronarium” pokazuje, że bardzo wielu widzów telewizyjnych w Polsce jest zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki związanymi z badaniami kosmosu i chętnie ogląda produkcje na ten temat.

„W programie staramy się pokazać nie tylko zdobycze naukowe polskiej astronomii, ale także jej społeczne oblicze jako czynnika, który odgrywa wiodącą rolę w propagowaniu osiągnięć nauki i techniki.” wyjaśnia dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, który jest jednym ze współautorów „Astronarium”.

Producentami „Astronarium” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska. Produkcja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program jest realizowany przez TVP Bydgoszcz i emitowany na ogólnopolskiej antenie TVP Regionalna (pasmo wspólne wszystkich regionalnych kanałów TVP). Aktualnie emitowana jest druga seria odcinków „Astronarium”. Premiery kolejnych odcinków tej serii następują co dwa tygodnie w soboty o godz. 17.30. Dodatkowo powtórki odcinków pierwszej serii pokazywane są obecnie także w TVP Polonia. Zapowiedziano też produkcję trzeciej serii – łącznie powstaną więc 34 odcinki cyklu.

Witryna internetowa ma adres www.astronarium.pl, prowadzone są także strony programu w mediach społecznościowych (np. na Facebooku – www.facebook.com/AstronariumTVP). Dodatkowo wszystkie wyemitowane odcinki są sukcesywnie udostępnianie w serwisie YouTube (www.youtube.com/c/AstronariumPL).

 

Więcej informacji:

 

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

 

 

 

Rok: 
2 015
Numer: 
15
Data: 
2015-10-27