ESO Astronomy Camp 2017 - konkurs dla polskich uczniów

Obozy ESO Astronomy Camp organizowane są co roku od kilku lat. Prowadzi je Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), wielka organizacja naukowo-techniczna zajmującą się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi. ESO posiada olbrzymie teleskopy na pustyni Atakama w Chile. Polska przystąpiła do tej organizacji w 2015 roku.

ESO Astronomy Camp 2017 odbędzie się w Obserwatorium Astronomicznym Autonomicznego Regionu Aosta Valley w Saint Barthélemy, we włoskich Alpach. Weźmie w nim udział ponad do 56 uczniów z różnych krajów członkowskich ESO i z krajów należących do Sieci Popularyzacji Nauki ESO. Językiem obozu będzie angielski.

Obóz odbędzie się od 26 grudnia 2017 r. do 1 stycznia 2018 r. Jest więc dla uczniów niespotykaną okazją do spędzenia Sylwestra i Nowego Roku w atrakcyjnym miejscu i w międzynarodowym gronie rówieśników, którzy również pasjonują się kosmosem.

W tym roku tematem obozu będą „Odległości we Wszechświecie”. Uczniowie będą poznawać to zagadnienie w trakcie wykładów, warsztatów i nocnych obserwacji teleskopami będącymi na wyposażeniu obserwatorium. Będzie też czas na sporty zimowe, wycieczki i imprezy integracyjne.

Chęć udziału mogą zgłaszać uczniowie w wieku od 16 do 18 lat (roczniki 1999, 2000 i 2001). Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej obozu i przesłać krótki film wideo w języku angielskim na temat „I would like to invent/discover... because...”. Termin zgłoszeń mija 11 października 2017 r. o godz. 23:00 CET.

Opłata rejestracyjna za obóz wynosi 500 euro i pokrywa pełne zakwaterowanie i wyżywienie w hostelu w Saint Barthélemy, opiekę profesjonalnej kadry, wszystkie aktywności astronomiczne i wypoczynkowe, materiały, wycieczki, transport wewnętrzny i ubezpieczenie. Zostanie także zapewniony przez organizatorów autobus do transportu pomiędzy lotniskiem Milan Malpensa, a obserwatorium. Opłata nie obejmuje kosztów podróży na lotnisko Milan Malpensa.

Na autorów najlepszych zgłoszeń czekają nagrody w postaci miejsc na obozie, a czołowi laureaci mogą otrzymać stypendia pokrywające koszt udziału i biletów lotniczych. Na polskich uczniów czeka przynajmniej stypendium, a niewykluczone że będzie ich więcej.

Należy podkreślić, że zgłoszenie do konkursu nie jest deklaracją poniesienia kosztów. Wszyscy laureaci zostaną poproszeni o potwierdzenie udziału. Jeśli zrezygnują, ich miejsce zostanie zaproponowane kolejnej osobie.

Polska strona konkursu, wraz regulaminem, dostępna jest pod adresem https://www.pta.edu.pl/eso-camp

Natomiast zgłoszeń należy dokonywać bezpośrednio na stronie międzynarodowej: http://www.sterrenlab.com/camps/eso-astronomy-camp-2017/


Więcej informacji:

Komunikat PTA o ESO Astronomy Camp 2017: https://www.pta.edu.pl/prasa/1703

Komunikat ESO na temat obozu ESO Astronomy Camp 2017: http://www.eso.org/public/poland/announcements/ann17030/

Polska strona konkursu i regulamin: https://www.pta.edu.pl/eso-camp

Witryna obozu ESO Astronomy Camp 2017: http://www.sterrenlab.com/camps/eso-astronomy-camp-2017/

Kontakt:

Krzysztof Czart
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
info@pta.edu.pl
tel. 513 733 282

Ilustracja:

Uczestnicy ESO Astronomy Camp zorganizowanego w 2016 r. przez ESO i Sterrenlab w Astronomical Observatory of the Aosta Valley, w Saint Barthélemy. Fot.: L. Polo.

 

Rok: 
2 017
Numer: 
03
Data: 
2017-06-14