Dostępny jest „Almanach Astronomiczny na rok 2018”

Od kilku tygodni dostępna jest kolejna edycja almanachu astronomicznego wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Almanach zawiera informacje o bardzo wielu zjawiskach na niebie w całym roku. Wydawnictwo dostępne jest nieodpłatnie w portalu „Uranii – Postępy Astronomii”, a także w systemie dystrybucji treści na urządzenia mobilne.

Pierwsze wydanie Almanachu ukazało się w 2008 roku. Była to kontynuacja "Kalendarza astronomicznego" wydawanego w latach 1992-2007 przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest wydawcą od 2015 roku.

Almanach dostępny jest bezpłatnie w formie pliku PDF do pobrania w portalu „Uranii - Postępy Astronomii” (www.urania.edu.pl/almanach). Można go także pobrać w systemie Google Play przeznaczonym dla urządzeń mobilnych z system Android. W tej wersji Almanach także jest darmowy.

Tegoroczne wydanie ma 303 strony zwierające tabele, wykresy, mapki i różne zestawienia obejmujące cały szereg rodzajów zjawisk astronomicznych, od wschodów i zachodów Słońca, Księżyca i planet, po bardziej szczegółowe dane dla planet karłowatych, planetoid, rojów meteorów, księżyców planet Układu Słonecznego, gwiazd zmiennych. Są tez informacje dotyczące zaćmień Słońca i Księżyc oraz zakryć gwiazd przez planetoidy lub przez Księżyc. Dodatkowo znajdziemy atlas Księżyca oraz rozdział dotyczący tzw. zjawisk sporadycznych na Księżycu.

Nowa edycja została powiększona o efemerydy tranzytów planet pozasłonecznych – o ten element prosili czytelnicy poprzednich edycji Almanachu. Zgodnie z prośbami, dodano także efemerydy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz mapy pasa libracyjnego Księżyca.

Autorem „Almanachu Astronomicznego na rok 2018” jest dr Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej.


Więcej informacji:

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

 

Rok: 
2 018
Numer: 
03
Data: 
2018-01-22