Serial dokumentalny o historii polskich obserwatoriów i instytucji astronomicznych od 1918 roku

„Astronomia niepodległa” to nowy cykl dokumentalnych programów telewizyjnych realizowany przez twórców „Astronarium”. Będzie przedstawiał historię różnych polskich ośrodków astronomicznych poczynając od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku do dzisiaj. Producentami są Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Telewizja Polska, a finansowanie zapewniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Historia polskich placówek astronomicznych z ostatnich stu lat to nie jest temat, o którym łatwo znaleźć obszerne opracowania. Najnowsze stulecie rozwoju astronomii w Polsce nie doczekało się do tej pory kompleksowych opracowań w druku, ani na taśmie filmowej.

W cyklu „Astronomia niepodległa” o historii swoich placówek opowiedzą ich aktualni pracownicy, a także najstarsze osoby pamiętające wydarzenia historyczne z własnego doświadczenia. Opowieść o obserwatoriach i ludziach w nich pracujących będzie ilustrowana nie tylko współczesnymi nagraniami, ale także starymi fotografiami, a nawet dawnymi, unikatowymi nagraniami filmowymi. Dla przykładu będzie można zobaczyć fragmenty filmów z końca lat dwudziestych ubiegłego wieku nakręconych w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – to prawdopodobnie najstarsze polskie filmy popularnonaukowe!

„Astronomia niepodległa” będzie emitowana na antenach TVP 3 oraz TVP Polonia. Ogólnopolska premiera pierwszego odcinka z serii „Astronomia niepodległa” nastąpi w czwartek 7 lutego o godz. 17:00 w TVP 3. Powtórki będą emitowane w sobotę, a później będą dostępne także na kanale Astronarium na YouTube: www.youtube.com/AstronariumPL. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony historii Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Dokumentowanie rozwoju polskiej astronomii to jeden z aspektów działalności Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Realizacji cyklu „Astronomia niepodległa” wpisuje się w ten cel, ale naszym zdaniem ma znaczenie nie tylko popularnonaukowe, ale także dla historii astronomii i historii nauki, a nawet dla kultury – ratując dla nauki i społeczeństwa szereg materiałów archiwalnych na taśmach Polskiej Kroniki Filmowej, Telewizji Polskiej i Wytwórni Filmów Oświatowych” mówi prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, jeden z twórców programu.

„Warto wspomnieć, że nieco ponad 10 lat temu Polskie Towarzystwo Astronomiczne wydało dwie książki ze zbiorem biografii i wspomnień najstarszego pokolenia polskich astronomów XX wieku. Mają one tytuły Sylwetki astronomów polskich XX w. oraz Astronomem być… Świadectwa życia i pracy astronomów polskich” – dodaje astronom.

Nagrania do „Astronomii niepodległej” są realizowane przez TVP Bydgoszcz, przez zespół, który tworzy program popularnonaukowy „Astronarium” (nagrodzony tytułem Popularyzator Nauki 2017). Seria „Astronarium” wyemitowała do tej pory 77 odcinków, a w przypadku „Astronomii niepodległej” planowanych jest 10 odcinków.

Telewizyjny serial naukowy „ASTRONOMIA NIEPODLEGŁA – 100 lat polskiej astronomii” to zadanie finansowane w ramach umowy 1036/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Więcej informacji:

Komunikat PTA

Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Odcinki będą dostępne także na kanale Astronarium na YouTube

Zwiastun cyklu „Astronomia niepodległa”

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

 

Rok: 
2 019
Numer: 
1
Data: 
2019-02-05