Astronarium powraca z nową serią odcinków

W czwartek 11 lipca 2019 r. rozpoczyna się kolejna seria odcinków „Astronarium”, popularnonaukowego programu telewizyjnego o astronomii i badaniach kosmosu, dostępnego także na YouTube. Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska S.A. (TVP).

Odcinki będą emitowane na ogólnopolskiej antenie TVP 3, z premierowymi emisjami co dwa tygodnie w czwartki o godz. 17:00 i późniejszymi powtórkami. Krótko po premierze telewizyjnej odcinki zamieszczane będą też na YouTube na kanale https://www.youtube.com/AstronariumPL.

Cykl „Astronarium” miał swoją premierę w 2015 roku. Do tej pory powstało 77 odcinków, osiągając skumulowany zasięg emisji (premiera plus powtórki) na antenach telewizyjnych nawet około miliona widzów na odcinek. Z kolei na YouTube łączna liczba wyświetleń przekroczyła 5 milionów.

Teraz rozpocznie się kolejna seria odcinków, które będą realizowane w latach 2019-2020. Pierwszy odcinek z nowej serii zostanie poświęcony niedawnej sensacji naukowej – pierwszemu w historii obrazowi czarnej dziury (a właściwie jej cienia), który naukowcy z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT) zaprezentowali w kwietniu 2019 r. W odkryciu brało udział dwoje polskich astronomów – jeden z nich wystąpi w programie, wraz z innymi polskimi specjalistami od czarnych dziur. Będzie okazja zobaczyć czego dowiedzieliśmy się dzięki temu niezwykłemu kosmicznemu obrazowi.

„45 nowych odcinków i prawie 2 lata na antenie to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście nasi koledzy astronomowie na bieżąco dostarczają nam nowych spektakularnych odkryć, teorii i hipotez. Nie zdążyły spowszechnieć fale grawitacyjne, a już mamy "selfie" monstrualnej czarnej dziury z innej galaktyki. Może wybuchnie Eta Carinae? Może właśnie odkryjemy życie na egzoplanecie? Do tego nowa czołówka i studio! Zobaczcie sami!” zachęca prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, współautor programu.

„Astronarium” powstaje w koprodukcji pomiędzy Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA), a Telewizją Polską (TVP). Zdjęcia realizowane są przez TVP Bydgoszcz. Program prowadzi Bogumił Radajewski.

Realizacja programu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadanie „Cykliczny ogólnopolski program telewizyjny ASTRONARIUM” zostało sfinansowane w ramach umowy nr 779/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszającą zawodowych astronomów (https://www.pta.edu.pl). Istnieje od 1923 roku. Jest stowarzyszeniem naukowym, prowadzi też szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauki, m.in. wydaje czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” (https://www.urania.edu.pl). Aktualnie prowadzi także konkurs na nazwę polskiej planety pozasłonecznej w ramach globalnej akcji IAU100 NameExoWorlds (https://www.iau100.pl/planety) oraz program wizyt astronomów w szkołach (https://www.pta.edu.pl/astronomers-in-schools).

 

Więcej informacji:

Komunikat prasowy PTA: https://www.pta.edu.pl/prasa/pta1906

Kanał Astronarium na YouTube: https://www.youtube.com/AstronariumPL

Czołówka Astronarium: https://www.youtube.com/watch?v=ucDacFu_UF0

Strona Polskiego Towarzystwa Astronomicznego: https://www.pta.edu.pl

 

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

Kontakt  z redakcją Astronarium: redakcja@astronarium.pl

 

Rok: 
2 019
Numer: 
06
Data: 
2019-07-04