Wykłady laureatów Nagrody Nobla na kanale PTA na YouTube

Na prowadzonym na YouTube kanale Polskiego Towarzystwa Astronomicznego będzie okazja posłuchać wykładów w wykonaniu dwóch laureatów Nagrody Nobla: prof. Reinharda Genzela i prof. Barry’ego C. Barisha. Zapraszamy we wtorki 5 i 12 października 2021 r. o godz. 18.00.

Niedawno zakończył się 40. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Ta naukowa konferencja była przeglądem aktualnych badań astronomicznych prowadzonych w Polsce i na świecie. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się m.in. laureaci Nagrody Nobla.

Teraz każdy będzie miał okazję obejrzeć publiczną retransmisję z prelekcji noblistów. Pierwszy z wykładów dotyczy czarnych dziur, a dokładniej badań supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej - ustalenia jej dokładnej masy, analizy ruchów gazu i gwiazd na orbitach wokół niej. Jest omówieniem efektów 40 lat badań. Opowiada o tym prof. Reinhard Genzel (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2020 roku za odkrycie supermasywnego zwartego obiektu w centrum naszej galaktyki. Tytuł wykładu: “A 40-year journey - Testing the Massive Black Hole Paradigm”.

Druga z prelekcji dotyczy jednego z najważniejszych odkryć naukowych XXI wieku - detekcji fal grawitacyjnych. Tutaj prelegentem jest prof. Barry C. Barish (Caltech oraz UC Riverside), który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2017 roku za decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych. Tytuł wykładu: “Understanding our Universe with Gravitational Waves”.

Obie prelekcje są w języku angielskim.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Prowadzi działalność naukową i popularyzującą astronomię. Organizuje konferencje, jest wydawcą czasopisma popularnonaukowego (Urania - Postępy Astronomii), portali internetowych (Urania.edu.pl, AstroGPS.pl), producentem serii telewizyjnej Astronarium.

Więcej informacji:

Wykład nr 1 - prof. Reinhard Genzel
Wykład nr 2 - prof. Barry C. Barish
Kanał PTA na Youtube
Strona internetowa PTA

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

 

Rok: 
2 021
Numer: 
7
Data: 
2021-10-03