Kartka pocztowa i datownik z okazji 100 lat Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Kartka pocztowa na 100 lat Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

19 lutego mija 100 lat od powstania Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Z tej okazji Poczta Polska wyda kartkę pocztową oraz aż dwa datowniki okolicznościowe.

W tym roku mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, w różnych terminach Poczta Polska wyda znaczki, kartki pocztowe i datowniki okolicznościowe. Ale w tym roku przypada też inna ważna rocznica – stulecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), które zostało założone na Zjeździe Astronomów Polskich w Toruniu w 1923 roku, zorganizowanym w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Z uwagi na to, że 19 lutego przypada w niedzielę, a poczta nie wprowadza swoich walorów do obiegu w tym dniu tygodnia, pierwszy dzień obiegu kartki pocztowej nastąpi 20 lutego 2023 r.

Kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej ma tytuł "100-lecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego". Została wydana w nakładzie 5000 sztuk, w offsetowej technice druku. Wymiary kartki to 148 x 105 mm. Autorem projektu jest Roch Stefaniak. Znaczek nadrukowany na kartce ma wartość "A", według aktualnego cennika pocztowego to obecnie 3,90 zł.

Aż dwa datowniki okolicznościowe

Kartce pocztowej towarzyszyć będą dwa datowniki. Jeden, na pierwszy dzień obiegu 20 lutego 2023 r., będzie stosowany Urzędzie Pocztowym Toruń 1. Drugi również będzie stosowany w tym samym urzędzie pocztowym, ale dzień wcześniej (z datą 19 lutego 2023 r.) oraz przez 28 dni.

Oba datowniki mają na obwodzie napis "100-lecie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego", a w centrum wizerunek Mikołaja Kopernika. Rysunki Kopernika na obu datownikach są różne. Autorem datownika na 20 lutego jest Roch Stefaniak, z kolei datownik na 19 lutego zaprojektował Jacek Drążkowski, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, a także redaktor czasopisma "Urania - Postępy Astronomii", wydawanego przez towarzystwo.

Gdzie kupić kartkę pocztową?

Kartkę pocztową można będzie nabyć w urzędach pocztowych (okienka filatelistyczne), a także zamówić online w internetowym sklepie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). W sklepie PTA dostępna będzie kartka bez stempla oraz kartka z zastosowanym datownikiem w wersji z datą 19 lutego 2023 r.

Więcej o PTA

Polskie Towarzystwo Astronomiczne zrzesza zawodowych astronomów. Jego celem działania jest wspieranie rozwoju nauk astronomicznych oraz popularyzacja astronomii w społeczeństwie. Towarzystwo organizuje konferencje naukowe, szkoły i warsztaty dla młodych studentów i młodych pracowników naukowych, wydaje serię publikacji konferencyjnych "Proceedings o the Polish Astronomical Society". Z kolei w zakresie popularyzacji i edukacji astronomii wydaje książki, czasopismo "Urania - Postepy Astronomii" (wspólnie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii), prowadzi duży portal internetowy o kosmosie (www.urania.edu.pl), serwis AstroGPS z zestawieniem wydarzeń astronomicznych w Polsce i na świecie, organizuje konkursy i wspiera działalność innych podmiotów. Z okazji Roku Kopernika, towarzystwo przygotowuje "Przewodnik astronomiczny po Polsce" z premierą zaplanowaną na wrzesień 2023 r. Strona internetowa PTA ma adres www.pta.edu.pl.

 

Więcej informacji:

 

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

 

Rok: 
2 023
Numer: 
1
Data: 
2023-02-15