Zaczęła się rejestracja na EAS 2023 w Krakowie

Baner konferencji EAS 2023

Największa konferencja naukowa europejskiej astronomii, EAS 2023, odbędzie się w lipcu 2023 r. w Krakowie. Można już rejestrować się do udziału w wydarzeniu. Polskie Towarzystwo Astronomiczne współpracuje przy organizacji tej konferencji.

European Astronomical Society Annual Meeting, w skrócie EAS, to konferencja organizowana przez Europejskie Towarzystwo Astronomiczne. Co roku odbywa się w innym kraju. Tym razem, z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zawita do Polski, do Krakowa. EAS to największa naukowa konferencja europejskiej astronomii, bierze w niej udział ponad tysiąc naukowców.

EAS 2023 potrwa od 10 do 14 lipca 2023 r.. Miejscem konferencji będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków.    

Przewidziano bardzo bogaty program obejmujący mnóstwo dziedzin współczesnej astronomii, dzieląc go na sympozja, sesje specjalne i tzw. “lunch sessions”. Przykładowo, wśród sympozjów znajdziemy tematy takie, jak polaryzacja na wielu długościach fal; obserwatorium Gaia; perspektywy uczenia maszynowego w astrofizyce; zmienność gwiazd, ich struktura i ewolucja; pola magnetyczne i promieniowanie kosmiczne w ewolucji galaktyk; pierwszy rok Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba; soczewkowanie grawitacyjne; nowa era przeglądów kosmologicznych; oddziaływania gwiazd; wczesne czarne dziury; symulacje i obserwacje gwiazd, aktywności magnetycznej i środowiska okołogwiazdowego.

Zachęcam do udziału, szczególnie, że wiele z sesji podczas konferencji jest organizowanych lub współorganizowanych przez polskich astronomów – mówi prof. dr hab. Marek Jacek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Niedawno otwarta została możliwość rejestracji udziału w konferencji. Do 26 lutego obowiązuje obniżona opłata konferencyjna (340 EUR dla członków EAS i 380 EUR dla pozostałych osób). Potem cena wzrośnie do 400/450 EUR, a po 30 kwietnia do 450/510 EUR. Z kolei rejestracja na ostatnią chwilę, na miejscu konferencji, będzie kosztować 550 EUR.

Ważną datą jest termin nadsyłania abstraktów prelekcji i posterów, który upływa 1 marca 2023 r. Ten sam termin obowiązuje dla aplikacji o granty wspomagające udział  lub obniżenie opłaty konferencyjnej.

Do 16 kwietnia zgłaszać mogą się wolontariusze chętni do pomocy przy organizacji konferencji. W zamian za pomoc wolontariusz nie musi płacić opłaty konferencyjnej oraz uzyskuje wstęp na przyjęcie powitalne oraz wydarzenia dla studentów.

Warto przypomnieć, że członkowie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) mogą zapisać się do Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS) bez konieczności opłacania składki członkowskiej w EAS. Z kolei będąc członkiem EAS, jest się uprawnionym do obniżonej opłaty konferencyjnej.

Organizatorem EAS 2023 jest Europejskie Towarzystwo Astronomiczne, we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym.

Strona internetowa EAS 2023 ma adres: https://eas.unige.ch/EAS_meeting/

Europejskie Towarzystwo Astronomiczne (EAS) założono w 1990 roku. Jego celem jest promowanie i rozwój astronomii w Europie. Z kolei Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) powstało w 1923 roku. Jego cele działania są podobne: wspieranie rozwoju nauk astronomicznych oraz popularyzacja i edukacja astronomii w społeczeństwie. Strona internetowa EAS ma adres https://eas.unige.ch, a strona internetowa PTA jest dostępna pod adresem https://www.pta.edu.pl.

 

Więcej informacji:

Strona konferencji EAS 2023
Europejskie Towarzystwo Astronomiczne
Polskie Towarzystwo Astronomiczne

 

Kontakt dla mediów:

Polska obsługa medialna konferencji EAS 2023: Elżbieta Kuligowska, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, E.Kuligowska@oa.uj.edu.pl

Ogólne biuro prasowe konferencji: eas2023@kuonitumlare.com

Ogólny kontakt dla mediów w Polskim Towarzystwie Astronomicznym: info@pta.edu.pl

Kontakt dla uczestników (sekretariat konferencji): eas2023@kuonitumlare.com

 

 

Rok: 
2 023
Numer: 
3
Data: 
2023-02-17