W dniu 6 września 2015 Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Urząd Miasta Poznania zapraszają mieszkańców miasta Poznania na Festiwal Planetariów. W godzinach od 12:00 do 18:00 w galeriach handlowych na terenie miasta Poznania, w Obserwatorium Astronomicznym UAM przy ul. Słonecznej 36 oraz na Wydziale Fizyki UAM przy ul. Umultowskiej 85 można będzie uczestniczyć w seansach astronomicznych w przenośnych planetariach. Na seanse zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi. Każdy seans trwa 20 minut. Wejście na wszystkie seanse jest bezpłatne.
Harmonogram pokazów:
- King Cross Marcelin
- "Kolorowy Wszechświat" - Planetarium Astro Arena
- "Wędrówka po gwieździstym niebie" - ASTROLABIUM Astronomiczne Laboratorium Mobilne
- Centrum Handlowe M1
- "Lecimy w Kosmos" - Objazdowe Planetarium Astropark
- Galeria MM
- "Tajemnice Kosmosu" - Centrum Edukacyjne Planeta Anuka
- Galeria Pestka
- "Mała gwiazdka" - Mobilne Planetarium Cassiopeia
- Obserwatorium Astronomiczne UAM
- "Rodzina Słońca" - Mobilne Planetarium ASTROLAB
- Wydział Fizyki UAM
- "Niebo jesienią" - Mobilne Planetarium Bliżej Nieba
Dodatkowe atrakcje:
W niektórych galeriach handlowych czekają na dzieci dodatkowe atrakcje zorganizowane przez Agencję Artystyczno Eventową Star ART:- – kosmiczne malowanie twarzy
- – ufoludki skręcane z baloników
- – kosmiczna wata cukrowa
- – nieziemskie warsztaty plastyczne
- – kosmiczne eksperymenty
Opis pokazów:
Kolorowy Wszechświat (Planetarium Astro Arena )Widzowie poznają Kosmos z jego najbardziej barwnej strony. Pod miękką kopułą planetarium doświadczą bardzo plastycznego, ruchliwego i sugestywnego przekazu. Będziesz częścią wielkiego widowiska, które rozgrywa się od miliardów lat. Będziesz pod wrażeniem... Niebiesko-biała Ziemia, kontrastuje z szarym Księżycem i czerwonym Marsem. Razem krążą wokół żółto-pomarańczowego Słońca, a wokoło migoczą miliardy gwiazd Drogi Mlecznej. Pył pomiędzy tymi gwiazdami jest źródłem najbardziej spektakularnych kolorów we Wszechświecie. To mgławice: gwiezdne kolebki, w których rodzą się gwiazdy...
Kolorowy Wszechświat jest propozycją dla młodszych widzów, jak i tych starszych. Dla każdego zainteresowanego planetami i gwiazdami, odległymi galaktykami oraz całą głębią i barwami ogromnego Kosmosu.
Wędrówka po gwieździstym niebie (ASTROLABIUM Astronomiczne Laboratorium Mobilne)
W dużych miastach, takich jak Poznań, dostrzeżenie prawdziwie rozgwieżdżonego nieba jest niemożliwe. Najczęściej widać kilka najjaśniejszych gwiazd, czasem Księżyc i jakąś planetę. Zobaczymy jak wyglądałoby niebo nad naszymi głowami, wieczorem 6 września, gdyby nagle w Poznaniu zgasły wszystkie światła. Czy znajdziemy na nim którąś z planet? Czy naprawdę na niebie ktoś rozlał mleko? Jakie ciekawe obiekty kryją się wśród gwiazd? Usiany gwiazdami nieboskłon od wieków inspirował poetów, pobudzał wyobraźnię uczonych i kusił odkrywców kosmosu. Jeśli chcesz poczuć tę urzekającą siłę – zapraszamy na nasz pokaz.
Lecimy w Kosmos (Objazdowe Planetarium Astropark)
„Lecimy w Kosmos” to wędrówka po Wszechświecie rozpoczynająca się od startu rakiety z lądownikiem księżycowym, potem łączymy się z nim na orbicie kapsułą załogową i udajemy w kierunku Księżyca. Po wylądowaniu na Srebrnym Globie pozbawieni ziemskiej atmosfery podziwiamy piękno Wszechświata na niczym niezmąconym księżycowym niebie. Poznajemy podstawy zasad astronawigacji, łapiemy kosmiczne śmieci (meteory), niektóre z nich wpadną nam naprawdę w ręce, ponieważ każdemu z uczestników damy dotknąć na żywo kawałka kosmosu. Po seansie w miarę dobrej aury pooglądamy Słońce i przy odrobinie szczęścia zobaczymy na żywo protuberancje na powierzchni Słońca.
Tajemnice Kosmosu (Centrum Edukacyjne Planeta Anuka)
Podczas seansu odbędziemy niezwykłą podróż do najdalszych rejonów Kosmosu. Z bliska obejrzymy Słońce, Księżyc i planety, a także mgławice i galaktyki, czyli obiekty, głębokiego nieba, które można zobaczyć tylko przez duże teleskopy. Sprawdzimy czym jest Droga Mleczna i polecimy do jej środka. Nauczymy się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy i najciekawsze gwiazdozbiory, a także dowiemy się kiedy powinniśmy szukać swojego gwiazdozbioru zodiakalnego na niebie.
Mała Gwiazdka (Mobilne Planetarium Cassiopeia)
Jest to animowana opowieść o odważnej małej gwiazdce, która nie bała się wyzwań i wyruszyła w podróż po wszechświecie w poszukiwaniu swojego imienia. Jej największym marzeniem było posiadanie swojej własnej planety, którą mogłaby się zająć i otoczyć opieką. Kiedy na swojej drodze spotyka szereg planet, zaczyna poznawać ich nazwy i dowiadywać się o nich ciekawych informacji. Od planet dowiaduje się, że ma na imię Słońce, a one są jej rodziną - Układem Słonecznym.
Rodzina Słońca (Mobilne Planetarium ASTROLAB)
Słońcu, naszej dziennej gwieździe, w kosmicznej wędrówce przez Galaktykę towarzyszy osiem planet, ponad 170 księżyców, przynajmniej 5 planet karłowatych oraz miliony drobniejszych ciał, takich jak planetoidy, komety i meteoroidy. Razem ze Słońcem tworzą Układ Słoneczny. W trakcie naszego pokazu poznamy wszystkich członków tej słonecznej rodziny, odkryjemy tajemnice planet, wylądujemy na lodowych księżycach Jowisza, na zasobnych w minerały planetoidach i bogatych w wodę kometach. Sprawdzimy, która planeta zawiera najwięcej żelaza, na którym księżycu działają czynne wulkany i czy na planetoidach mogą powstać kopalnie przyszłości. Odkryjmy sekrety Układu Słonecznego!
Niebo jesienią (Mobilne Planetarium Bliżej Nieba)
W naszym planetarium poznamy wygląd nieba w ciągu jednej z wrześniowych nocy. W całej okazałości zobaczymy Drogę Mleczną, która rozciągać się będzie po całym sklepieniu planetarium. Poszukamy jasnych planet między gwiazdami. Sprawdzimy w jakiej fazie jest Księżyc i jak niezwykłe na niebie prezentują się małe ciała niebieskie. Nauczymy się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy, dzięki którym łatwo znajdziemy Gwiazdę Polarną. Zaprezentujemy jak w łatwy sposób nauczyć się rozpoznawać gwiazdozbiory na niebie północnym i poznamy krótkie historie związane z nimi. Dzięki pokazowi wygląd nocnego nieba będzie jasny i zrozumiały.
Patronat medialny Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu |
|
Radio Merkury Poznań | |
Radio Zet Gold | |
dzieciPoznan.pl | |
Tu Naramowice | |
Urania - Postępy Astronomii | |
Festiwal Planetariów jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania |
|
Współorganizatorem Festiwalu Planetariów jest Agencja Artystyczno Eventowa Star ART. |
ODWIEDŹ NAS NA |