Festiwal PP

W dniu 6 września 2015 Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Urząd Miasta Poznania zapraszają mieszkańców miasta Poznania na Festiwal Planetariów. W godzinach od 12:00 do 18:00 w galeriach handlowych na terenie miasta Poznania, w Obserwatorium Astronomicznym UAM przy ul. Słonecznej 36 oraz na Wydziale Fizyki UAM przy ul. Umultowskiej 85 można będzie uczestniczyć w seansach astronomicznych w przenośnych planetariach. Na seanse zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi. Każdy seans trwa 20 minut. Wejście na wszystkie seanse jest bezpłatne.

Harmonogram pokazów:

Dodatkowe atrakcje:

W niektórych galeriach handlowych czekają na dzieci dodatkowe atrakcje zorganizowane przez Agencję Artystyczno Eventową Star ART:
  • –   kosmiczne malowanie twarzy
  • –   ufoludki skręcane z baloników
  • –   kosmiczna wata cukrowa
  • –   nieziemskie warsztaty plastyczne
  • –   kosmiczne eksperymenty

Opis pokazów:

Kolorowy Wszechświat (Planetarium Astro Arena )
Widzowie poznają Kosmos z jego najbardziej barwnej strony. Pod miękką kopułą planetarium doświadczą bardzo plastycznego, ruchliwego i sugestywnego przekazu. Będziesz częścią wielkiego widowiska, które rozgrywa się od miliardów lat. Będziesz pod wrażeniem... Niebiesko-biała Ziemia, kontrastuje z szarym Księżycem i czerwonym Marsem. Razem krążą wokół żółto-pomarańczowego Słońca, a wokoło migoczą miliardy gwiazd Drogi Mlecznej. Pył pomiędzy tymi gwiazdami jest źródłem najbardziej spektakularnych kolorów we Wszechświecie. To mgławice: gwiezdne kolebki, w których rodzą się gwiazdy...
Kolorowy Wszechświat jest propozycją dla młodszych widzów, jak i tych starszych. Dla każdego zainteresowanego planetami i gwiazdami, odległymi galaktykami oraz całą głębią i barwami ogromnego Kosmosu.


Wędrówka po gwieździstym niebie (ASTROLABIUM Astronomiczne Laboratorium Mobilne)
W dużych miastach, takich jak Poznań, dostrzeżenie prawdziwie rozgwieżdżonego nieba jest niemożliwe. Najczęściej widać kilka najjaśniejszych gwiazd, czasem Księżyc i jakąś planetę. Zobaczymy jak wyglądałoby niebo nad naszymi głowami, wieczorem 6 września, gdyby nagle w Poznaniu zgasły wszystkie światła. Czy znajdziemy na nim którąś z planet? Czy naprawdę na niebie ktoś rozlał mleko? Jakie ciekawe obiekty kryją się wśród gwiazd? Usiany gwiazdami nieboskłon od wieków inspirował poetów, pobudzał wyobraźnię uczonych i kusił odkrywców kosmosu. Jeśli chcesz poczuć tę urzekającą siłę – zapraszamy na nasz pokaz.

Lecimy w Kosmos (Objazdowe Planetarium Astropark)
„Lecimy w Kosmos” to wędrówka po Wszechświecie rozpoczynająca się od startu rakiety z lądownikiem księżycowym, potem łączymy się z nim na orbicie kapsułą załogową i udajemy w kierunku Księżyca. Po wylądowaniu na Srebrnym Globie pozbawieni ziemskiej atmosfery podziwiamy piękno Wszechświata na niczym niezmąconym księżycowym niebie. Poznajemy podstawy zasad astronawigacji, łapiemy kosmiczne śmieci (meteory), niektóre z nich wpadną nam naprawdę w ręce, ponieważ każdemu z uczestników damy dotknąć na żywo kawałka kosmosu. Po seansie w miarę dobrej aury pooglądamy Słońce i przy odrobinie szczęścia zobaczymy na żywo protuberancje na powierzchni Słońca.

Tajemnice Kosmosu (Centrum Edukacyjne Planeta Anuka)
Podczas seansu odbędziemy niezwykłą podróż do najdalszych rejonów Kosmosu. Z bliska obejrzymy Słońce, Księżyc i planety, a także mgławice i galaktyki, czyli obiekty, głębokiego nieba, które można zobaczyć tylko przez duże teleskopy. Sprawdzimy czym jest Droga Mleczna i polecimy do jej środka. Nauczymy się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy i najciekawsze gwiazdozbiory, a także dowiemy się kiedy powinniśmy szukać swojego gwiazdozbioru zodiakalnego na niebie.

Mała Gwiazdka (Mobilne Planetarium Cassiopeia)
Jest to animowana opowieść o odważnej małej gwiazdce, która nie bała się wyzwań i wyruszyła w podróż po wszechświecie w poszukiwaniu swojego imienia. Jej największym marzeniem było posiadanie swojej własnej planety, którą mogłaby się zająć i otoczyć opieką. Kiedy na swojej drodze spotyka szereg planet, zaczyna poznawać ich nazwy i dowiadywać się o nich ciekawych informacji. Od planet dowiaduje się, że ma na imię Słońce, a one są jej rodziną - Układem Słonecznym.

Rodzina Słońca (Mobilne Planetarium ASTROLAB)
Słońcu, naszej dziennej gwieździe, w kosmicznej wędrówce przez Galaktykę towarzyszy osiem planet, ponad 170 księżyców, przynajmniej 5 planet karłowatych oraz miliony drobniejszych ciał, takich jak planetoidy, komety i meteoroidy. Razem ze Słońcem tworzą Układ Słoneczny. W trakcie naszego pokazu poznamy wszystkich członków tej słonecznej rodziny, odkryjemy tajemnice planet, wylądujemy na lodowych księżycach Jowisza, na zasobnych w minerały planetoidach i bogatych w wodę kometach. Sprawdzimy, która planeta zawiera najwięcej żelaza, na którym księżycu działają czynne wulkany i czy na planetoidach mogą powstać kopalnie przyszłości. Odkryjmy sekrety Układu Słonecznego!

Niebo jesienią (Mobilne Planetarium Bliżej Nieba)
W naszym planetarium poznamy wygląd nieba w ciągu jednej z wrześniowych nocy. W całej okazałości zobaczymy Drogę Mleczną, która rozciągać się będzie po całym sklepieniu planetarium. Poszukamy jasnych planet między gwiazdami. Sprawdzimy w jakiej fazie jest Księżyc i jak niezwykłe na niebie prezentują się małe ciała niebieskie. Nauczymy się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy, dzięki którym łatwo znajdziemy Gwiazdę Polarną. Zaprezentujemy jak w łatwy sposób nauczyć się rozpoznawać gwiazdozbiory na niebie północnym i poznamy krótkie historie związane z nimi. Dzięki pokazowi wygląd nocnego nieba będzie jasny i zrozumiały.

Patronat medialny

      Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu


Logo TVP Poznań
      Radio Merkury Poznań
Logo Radio Merkury Poznań
      Radio Zet Gold Logo Radio Zet Gold
      dzieciPoznan.pl Logo dzieciPoznan.pl
      Tu Naramowice Logo TuNaramowice
      Urania - Postępy Astronomii Logo Urania Postępy Astronomii


Festiwal Planetariów jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania

Logo Poznań
Współorganizatorem Festiwalu Planetariów jest Agencja Artystyczno Eventowa Star ART. Logo StarART


ODWIEDŹ NAS NA Logo Facebook