Program zjazdu

Tytuły sesji:

1. Astronomia fal grawitacyjnych
2. Radioastronomia i LOFAR/POLFAR
3. Egzoplanety i Układ Słoneczny
4. Astrofizyka gwiazdowa
5. Kosmologia i skale Wszechświata
6. Astrofizyka wysokich energii
7. Udział polskich instytucji w projektach instrumentalnych
8. Historia astronomii
9. Popularyzacja i promocja nauki.

Poniedziałek, 11 września 2017

09:00 - rejestracja uczestników
11:00 - 11:30 otwarcie Zjazdu
11:30 - 12:00 laudacja
12:00 - 13:00 wykład Laureata Medalu Bohdana Paczyńskiego
13:00 - 14:30 przerwa obiadowa

Kosmologia i skale Wszechświata (chair: dr Wojciech Hellwing)

14:30 - 15:00 Carlos S. Frenk
15:00 - 15:20 Noam I. Libesknd
15:20 - 15:35 Maciej Bilicki, "Kilo-Degree Survey: a new era in observing the large-scale structure"
15:35 - 15:50 Aleksandra Solarz, "Automatised novelty detection in the WISE survey"
15:50 - 16:00 Aleksander Herzig, "[U]LIRG properties with different dust emission models"

16:00 - 16:30 przerwa kawowa

Kosmologia i skale Wszechświata (chair: dr Wojciech Hellwing)

16:30 - 16:45 Agnieszka Pollo, "How luminous galaxies trace the dark Universe"
16:45 - 17:00 Włodzimierz Godłowski, "The Investigation of the Luminosity Function for Sample 6168 Galaxy Clusters"
17:00 - 17:10 Janusz Krywult, "Struktura i ewolucja galaktyk o z~1"
17:10 - 17:20 Dariusz Graczyk, "Skalowanie wszechświata: wyznaczenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana z dokładnością 1%"
17:20 - 17:30 Tomasz Krakowski, "Machine learning in astrophysics"

Popularyzacja i promocja nauki

17:30 - 18:30 Popularyzacja i promocja nauki
od 19:30 - ognisko w Ochli, k. Zielonej Góry

Wtorek, 12 września 2017

Udział polskich instytucji w projektach instrumentalnych (chair: prof. dr hab. Marek Sarna)

09:00 - 09:20 Michał Ostrowski, "Realizacja projektu Cherenkov Telescope Array (CTA) w Polsce"
09:20 - 09:40 Agata Różańska, "New generation X-ray telescope"
09:40 - 10:00 Piotr Orleański, "UVSat i inne projekty satelitarne"
10:00 - 10:15 Maciej Konacki, "Polskie zasoby aparaturowe w obszarze śledzenia satelitów i śmieci kosmicznych"
10:15 - 10:30 Edwin Wnuk, "PL SST - polski system wykrywania i śledzenia obiektów satelitarnych w przestrzeni wokółziemskiej"

10:30 - 11:00 przerwa kawowa

Radioastronomia i LOFAR/POLFAR

11:00 - 12:30 Radioastronomia i LOFAR/POLFAR
12:30 - 14:00 przerwa obiadowa
14:00 - 15:00 Radioastronomia i LOFAR/POLFAR

Egzoplanety i Układ Słoneczny

15:00 - 16:00 Egzoplanety i Układ Słoneczny
16:00 - 16:30 przerwa kawowa
16:30 - 18:00 Egzoplanety i Układ Słoneczny
18:00 - 18:30 Sesja posterowa
19:00 - Wycieczka do winnicy Miłosz w Łazie k. Zielonej Góry (ok. 15 km od centrum) - winnicamilosz.pl

Cena: max. 25 PLN (w zależności od dofinansowania)

W programie: Wycieczka po winnicy i piwnicy połączona z prelekcją
z zakresu uprawy winorośli i winifikacji oraz degustacją win z przystawkami.
Na miejscu będzie możliwość zakupu win zielonogórskich bezpośrednio u winiarza.

Środa, 13 września 2017

Astrofizyka gwiazdowa

09:00 - 09:30 Igor Soszynski
10:30 - 11:00 przerwa kawowa
11:00 - 11:30 Andrzej Pigulski

Astrofizyka wysokich energii (chair: dr Agnieszka Słowikowska)

12:00 - 12:35 dr hab. Łukasz Stawarz (OA UJ), "Astrofizyka Wysokich Energii: najnowsze wyniki obserwacyjne i perspektywy na przyszłość" (invited)
12:35 - 12:55 dr hab. Agata Różańska (CAMK PAN), "The appearance of non-spherical systems"

13:30 - 15:00 przerwa obiadowa
od 15:00 - Walne Zebranie Członków PTA
od 20:00 - kolacja w Palmiarni (http://palmiarnia.net.pl/)

Czwartek, 14 września 2017

Astrofizyka wysokich energii (chair: dr Agnieszka Słowikowska)

09:00 - 09:15 mgr Mikołaj Grzędzielski (CFT PAN), "Zmodyfikowana lepkość w dyskach akrecyjnych"
09:15 - 09:30 mgr Swayamtrupta Panda (CFT PAN), "Quasar Main Sequence: What drives the Eigenvector 1?"
09:30 - 09:50 dr hab. Piotr Lubiński (IF UZ), "Rozbłysk V404 Cygni w roku 2015"
09:50 - 10:10 dr Krzysztof Nalewajko (CAMK PAN), "Relatywistyczna rekoneksja pól magnetycznych w zastosowaniu do astrofizyki gamma"
10:10 - 10:30 dr Francisco Salesa Greus (IFJ PAN), "Gamma-Ray Astronomy with the HAWC Observatory"

10:30 - 11:00 przerwa kawowa

Astronomia fal grawitacyjnych

11:00 - 12:30 Astronomia fal grawitacyjnych
12:30 - 14:00 przerwa obiadowa
14:00 - 15:00 Astronomia fal grawitacyjnych
15:00 - 15:30 Wykład Laureata nagrody im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie
15:30 - 16:00 przerwa kawowa
16:00 - 16:10 Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy plakat Zjazdu i wręczenie nagród
16:10 - 16:30 Wykład Laureata Nagrody Młodych PTA

Historia astronomii

16:30 - 17:50 Historia astronomii
18:00 - zakończenia Zjazdu