Śladami Kopernika


Krzysztof Kowalczyk

Centrum Nauki Kopernik

Sesja IX: Popularyzacja nauki i edukacja

Środa 13.09.2023 13:45 – 14:00

abstrakt:
550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika to doskonała okazja do szerszego upowszechniania dokonań wielkiego astronoma i ich znaczenia dla rozwoju nauki. O Koperniku w Roku Kopernika powiedziano już wiele, dlatego w swoim wystąpieniu skupię się na mniej znanych historiach związanych z Mikołajem Kopernikiem oraz miejscach, które miałem okazję odwiedzić. Przedstawię też działalność Centrum Nauki Kopernik na polu upowszechniania dokonań naszego patrona.

Centrum Nauki Kopernik włączając się w obchody związane z Rokiem Kopernika oferuje swoim zwiedzającym multimedialny pokaz „Rewolucja Kopernika” prowadzony na żywo przez prezenterów Planetarium oraz możliwość porozmawiania z humanoidalnym robotem imitującym Mikołaja Kopernika w przestrzeniach wystaw. Zorganizowaliśmy też wykłady przybliżające postać naszego wielkiego rodaka.

Na pokazie „Rewolucja Kopernika” opowiadamy o historycznych dokonaniach Kopernika na kanwie obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, którego różnym elementom (m.in. przyrządom astronomicznym) przyglądamy się na kopule Planetarium. Do obrazu Matejki, którego cyfrową reprodukcję wyświetlamy na kopule Planetarium dodaliśmy jednak kilka elementów, jak np. konwalię, która symbolizuje działalność Kopernika na polu medycyny. I choć mówimy, że Kopernik studiował medycynę i prawo kanoniczne, a także miał zasługi na polu administracyjno – ekonomicznym, to jednak astronomia była dla niego królową nauk. W tym kontekście porównujemy naszą współczesną wiedzę o Układzie Słonecznym z tym co wiedział Kopernik, a wychodząc daleko poza Układ Słoneczny przedstawiamy kilka nierozwiązanych zagadek, którymi dziś mógłby się zająć Kopernik, gdyby żył wśród nas.