Bieżące wiadomości i wydarzenia z badań Kosmosu


Wiadomości na temat badań Kosmosu zamieszczane w portalu Uranii. Po kliknięciu w tytuł można przejść do pełnej wersji tekstu w danym serwisie.


2023-05-28 15:50 - (Urania) - Zapraszamy na ASTROFESTIWAL!
Tegoroczny ASTROFESTIWAL odbędzie się we Włocławku 03 czerwca w godz. 15:00-20:00 na przystani OSiR-u przy ul. Piwnej 1A. Jak co roku, impreza ma charakter pikniku familijnego, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników. Od lat impreza odbywa się pod patronatem "Uranii".

2023-05-28 12:25 - (Urania) - Fizycy uważnie słuchają dzwonienia czarnej dziury
Nowe metody pozwolą lepiej przetestować ogólną teorię względności Einsteina przy użyciu danych LIGO.

2023-05-26 14:28 - (Urania) - Nowe badania oferują wgląd w szybkie błyski radiowe
Astronomowie korzystający z radioteleskopu ASKAP dokonali odkrycia, które wstrząsnęło tym, co wiemy na temat powstawania szybkich błysków radiowych.

2023-05-25 19:58 - (Urania) - Astronomowie odkryli świat wielkości Ziemi potencjalnie pokryty wulkanami
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył egzoplanetę wielkości Ziemi, która może być pokryta wulkanami. Planeta nazwana LP 791-18 d, może doświadczać wybuchów wulkanicznych tak często, jak księżyc Jowisza Io, najbardziej aktywne wulkanicznie ciało w naszym Układzie Słonecznym.

2023-05-25 16:58 - (Urania) - Już w poniedziałek Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”
W poniedziałek 29 maja 2023 r. o godzinie 9.30 w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”.

2023-05-25 11:49 - (Urania) - Spróbuj zdekodować sygnał od kosmitów
Marsjańska sonda nadała sygnał, który odebrały trzy radioteleskopy na Ziemi. Sygnał to wiadomość od pozaziemskiej cywilizacji. Czy ludzkość jest w stanie ją zdekodować i zrozumieć? Każdy może włączyć się w próbę odczytania symulowanego kontaktu z kosmitami, w ramach projektu A Sign in Space.

2023-05-24 16:04 - (Urania) - Chmury z piasku na egzoplanecie VHS 1256b
Czy kiedykolwiek gorący piasek smagał twoją twarz? Jest to raczej kojące doświadczenie w porównaniu do ekstremalnych warunków odkrytych wysoko w atmosferze planety VHS 1256b. Wykorzystując obserwacje spektroskopowe z Teleskopu Webba astronomowie wykazali, że jej chmury składają się z krzemianów o wielkości od drobinek do małych ziaren. Dodatkowo ta niemal stała warstwa chmur porusza się. Astronomowie wyobrażają sobie, że te ziarenka krzemianowe - cyrkulując okresowo w chmurach – stają się za ciężkie i opadają w czeluści atmosfery VHS 1256b. W tych widmach występują również wyraźne sygnatury wody, metanu i tlenku węgla oraz astronomowie znaleźli dowód na występowanie dwutlenku węgla. To jest zaledwie początek badań, po których oczekuje się więcej odkryć w miarę napływu obserwacji z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

2023-05-23 20:51 - (Urania) - Webb odkrył dwa nowe pierścienie pyłowe wokół młodej gwiazdy Fomalhaut
Nowe zdjęcie z Teleskopu Webba jasnej i niedalekiej gwiazdy Fomalhaut prezentuje jej układ planetarny z trzema koncentrycznymi pierścieniami pyłowymi. Najprawdopodobniej te struktury są kształtowane przez siły grawitacyjne pochodzące od zanurzonych wewnątrz, niewidocznych planet. Podobnie jest w naszym Układzie Słonecznym, gdzie planetoidy są „zaganiane” do pasa przestrzeni pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. W 1983 roku astronomowie odkryli dysk w tym układzie gwiezdnym, ale tak spektakularnie zaprezentował go dopiero Teleskop Webba.

2023-05-23 14:37 - (Urania) - Powstała Spółka Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji
W dniu 15 maja 2023 r. Sejmik Województwa Lubuskiego przegłosował powołanie nowej spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji. Spółka ma rozpocząć działalność już 1 lipca. Jej celem jest m.in. rozwój technologii kosmicznych w województwie lubuskim i „zatrzymanie” absolwentów lubuskich uczelni.

2023-05-23 09:15 - (Urania) - Sonda kosmiczna zasymuluje sygnał od pozaziemskiej cywilizacji
24 maja rusza globalne przedstawienie teatralne pozwalające nam sprawdzić reakcję na sygnał od kosmitów. Europejska sonda kosmiczna krążąca wokół Marsa nada symulowany komunikat od pozaziemskiej cywilizacji. Każdy może wziąć udział w próbie zdekodowania go i odczytania informacji. Globalny projekt nosi nazwę A Sign In Space.

2023-05-22 20:26 - (Urania) - Rozwiązano stary problem dotyczący pomiaru składu chemicznego Wszechświata
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pozwoliły im rozwiązać liczącą ponad 80 lat zagadkę dotyczącą składu chemicznego Wszechświata. Odkryli oni, że efekt zmian temperatury w dużych obłokach gazu, w których rodzą się gwiazdy, doprowadził do niedoszacowania ilości ciężkich pierwiastków we Wszechświecie.

2023-05-22 16:22 - (Urania) - W galaktyce Wiatraczek "właśnie" wybuchła supernowa
Supernowa dostrzeżona w Galaktyce Wiatraczek (M101) to supernowa, która wybuchła najbliżej Ziemi od dekady. Astronom Koichi Itagaki odkrył ją 19 maja. Powinna zwiększać swoją jasność jeszcze przez kilka dni. Są szanse, że może być dostępna dla właścicieli małych teleskopów nawet do kilku miesięcy.

2023-05-21 23:09 - (Urania) - Teleskop Webba odkrył wodę wokół tajemniczej komety 238 P/Read z pasa planetoid
Po raz pierwszy w widmach z Teleskopu Webba astronomowie potwierdzili występowanie pary wodnej wokół komety z pasa planetoid. Dowodzi to, że woda z początków Układu Słonecznego mogła zachować się w postaci lodu w tym obszarze. Jednak temu odkryciu towarzyszy nowa zagadka – kometa 238 P/Read ma znacznie mniej dwutlenku węgla niż oczekuje się od obiektów z pasa planetoid.

2023-05-21 21:11 - (Urania) - Z kosmosu widać więcej - zastosowanie danych satelitarnych
Zaskakującym jest, jak wiele można zaobserwować i zrozumieć dzięki satelitarnej obserwacji Ziemi. Sześćdziesiąt pięć lat po wystrzeleniu Sputnika, pierwszego sztucznego satelity na orbitę Ziemi, technologia satelitarna dostarcza niezmierzonych ilości danych, które są wykorzystywane przez analityków i naukowców na całym świecie do tworzenia rozwiązań wspierających rozwój w różnych dziedzinach. Satelitarną obserwację Ziemi można wykorzystać m.in. do badania środowiska i zmian klimatycznych, wykrywania ruchu statków na morzach, planowania miast, zorientowania się w zasięgu klęsk żywiołowych tj. pożar, powódź, tajfun czy nawet do oszacowania szkód wojennych i kosztów odbudowy.

2023-05-20 19:51 - (Urania) - eROSITA dostrzega zmiany w najpotężniejszym kwazarze
Naukowcy zaobserwowali emisję promieniowania rentgenowskiego najjaśniejszego kwazara widzianego w ciągu ostatnich 9 miliardów lat kosmicznej historii. Znaczące zmiany w emisji kwazara dają nowe spojrzenie na wewnętrzne funkcjonowanie kwazarów i ich interakcje z otoczeniem.

2023-05-19 20:21 - (Urania) - Saturn ponownie królem księżyców - odkryto 62 kolejne
Planeta Saturn powróciła na tron w kwestii największej liczby księżyców w Układzie Słonecznym. Dzięki odkryciu 62 kolejnych takich obiektów wyprzedziła Jowisza i ma ich już aż 145.

2023-05-17 14:22 - (Urania) - European Rover Challenge z największą reprezentacją międzynarodową w historii zawodów robotycznych
Ogromnym sukcesem zakończyła się rejestracja zespołów konstrukcyjnych na tegoroczną edycję European Rover Challenge. W zawodach ERC2023 weźmie udział 88 drużyn uniwersyteckich m.in. z Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Indii, Włoch, Turcji czy Meksyku. Nie zabraknie też reprezentantów polskich uczelni.

2023-05-16 13:20 - (Urania) - Plany rozwojowe Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie
Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie w województwie lubuskim zaczyna być kołem napędowym dla lubuskiego. Władze samorządowe województwa, we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN mają plany rozwojowe dla Parku. Planują m.in. powstanie spółki do zarządzania nową infrastrukturą, a także rozpoczęcie badań nad rozwojem radarów we współpracy z Ukrainą.

2023-05-15 20:23 - (Urania) - Astronomowie wykrywają największą kosmiczną eksplozję, jaką kiedykolwiek widziano
Zespół astronomów odkrył największą kosmiczną eksplozję, jaką kiedykolwiek zaobserwowano.

2023-05-15 11:42 - (Urania) - Nowa książka ks. prof. Michała Hellera – premiera 17 maja
"Teoria Względności Mikołaja Kopernika" to niezwykła książka, która spina dwie ważne Kopernikowskie rocznice. W 1973 roku świat na­uki obchodził pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jak pisze autor, wydarzenie to skłoniło go wówczas do przyjrzenia się bliżej dziełu słynnego astronoma.