Bieżące wiadomości i wydarzenia z badań Kosmosu


Wiadomości na temat badań Kosmosu zamieszczane w portalu Uranii oraz w serwisie edukacyjnym Orion. Po kliknięciu w tytuł można przejść do pełnej wersji tekstu w danym serwisie.


2017-11-21 23:51 - (Urania) - Weź udział w kosmicznym eksperymencie
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundacja Copernicus Project zapraszają do wzięcia udziału w stratosferycznym eksperymencie, który odbędzie się 12 maja 2018 r. w Toruniu. Akcja jest skierowana do uczniów szkół, studentów i zespołów indywidualnych. Eksperyment należy przygotować w kapsułce po jajku z niespodzianką.

2017-11-21 18:55 - (Urania) - Pierwsze światło teleskopu ZTF
Teleskop ZTF (ang. Zwicky Transient Facility) zarejestrował właśnie pierwsze obrazy nieba. Objęły one obszar równoważny rozmiarowi 247 Księżyców w pełni. Donosi o tym portal Sky&Telescope.

2017-11-21 16:54 - (Urania) - Odkrywanie pochodzenia halo galaktycznego
Wykorzystując Teleskop Subaru znajdujący się na szczycie Maun Kea, naukowcy zidentyfikowali 11 galaktyk karłowatych oraz dwa halo galaktyczne, zawierające gwiazdy w zewnętrznym obszarze dużej galaktyki spiralnej, znajdującej się 25 milionów lat świetlnych od Ziemi. Odkrycie to, opublikowane w The Astrophysical Journal, dostarcza nowego spojrzenia na to, w jaki sposób „pływowe strumienie gwiezdne” formują się wokół galaktyk.

2017-11-20 18:00 - (Urania) - Bogactwo molekuł w galaktyce gwiazdotwórczej
Astronomowie znaleźli duże zasoby materii molekularnej w samym centrum aktywnej galaktyki gwiazdotwórczej NGC 253. Umożliwiła to sieć ALMA. Wykryto z jej pomocą osiem takich obłoków.

2017-11-20 17:00 - (Urania) - Pierwsza międzygwiazdowa planetoida niczym statek obcych
Wizualizacja zaprezentowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) pokazuje bardzo wydłużony, skalisty obiekt, nieco przypominający kształtem statki kosmiczne z niektórych filmów lub gier science-fiction. Tak właśnie może wyglądać niedawno odkryta międzygwiazdowa planetoida 1I/2017 U1 (`Oumuamua), która przybyła spoza Układu Słonecznego.

2017-11-20 10:27 - (Urania) - Na gorącej superziemi wykryto atmosferę podobną do ziemskiej
Zagadkowa egzoplaneta Janssen (55 Cancri e) prawdopodobnie posiada atmosferę złożoną z azotu, pary wodnej i tlenu. Naukowcy sądzą, iż obecność gęstej atmosfery może wyjaśniać obserwowane różnice w temperaturze globu.

2017-11-20 08:33 - (Urania) - Niebo na dłoni nr 15 o Wenus
Piękna, tajemnicza, niebezpieczna - Wenus. Planeta, która urzeka swoim pięknem na ziemskim niebie, została przedstawiona w kolejnym odcinku z cyklu "Niebo na dłoni".

2017-11-19 20:45 - (Urania) - Projekt #MiniSAT i fale grawitacyjne na konferencji dla nauczycieli
25 listopada 2017 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się konferencja dla nauczycieli pt. „Szkoła-Rozwój-Eksperyment”. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak wziąć udział w projekcie #MiniSat czy posłuchać wykładu o falach grawitacyjnych. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny.

2017-11-18 15:24 - (Urania) - Możliwa podwyższona aktywnośc Alfa Monocerotydów
Wieczorem 21 listopada 2017 roku możliwy jest krótkotrwały wzrost aktywności Alfa Monocerotydów. Ten niewielki i mało znany rój meteorów zazwyczaj charakteryzuje się szczątkową aktywnością, w przeszłości jednak dawał krótkotrwałe ale też intensywne wybuchy aktywności Rój Alfa Monocerotydów ma swoje maksimum krótko po słynnym roju Leonidów. Ten zazwyczaj niezauważalny strumień co jakiś czas popisuje się niezwykłą aktywnością przekraczającą nawet to do czego przyzwyczaiły nas sierpniowe Perseidy. Alfa Monocerotydy pochodzą od nieznanej nam jak dotąd komety długookresowej a materiał rozrzucony wzdłuż jej orbity spotykamy pomiędzy 15 a 25 listopada. Maksimum obserwujemy około 21 listopada z radiantem położonym kilka stopni na południowy wschód od gwiazdy Procyon w gwiazdozbiorze Małego Psa. Typowa aktywność w latach dla których nie obserwuje się dodatkowego maksimum to około 1 meteor w ciągu godziny. Co najmniej czterokrotnie w 20 wieku obserwowano nietypowe wysokie maksima. Po raz ostatni obserwowano taki wybuch w 1995 roku kiedy to ZHR osiągnął wartość 450, ponad 4 razy większą niż typowo w przypadku Perseidów. Wybuchy Alfa Monocerotydów nie trwają długo, zwykle w ciągu 30 minut aktywność wraca do normalnego poziomu.

2017-11-18 13:03 - (Urania) - Delta II wynosi amerykańskiego satelitę pogodowego JPSS-1
Z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała po raz przedostatni rakieta Delta II. Wyniosła na orbitę polarną amerykańskiego satelitę meteorologicznego następnej generacji JPSS-1.

2017-11-17 14:56 - (Urania) - W PCSS w Poznaniu została uruchomiona fontanna cezowa
Na początku listopada w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego uruchomiona została druga w Polsce fontanna cezowa, zbudowana w Narodowym Laboratorium Fizyki (NPL - National Physical Laboratory) w Teddington pod Londynem pod kierunkiem wybitnego specjalisty w dziedzinie atomowych wzorców częstotliwości dra Krzysztofa Szymańca. Fontanna cezowa dołączy do grona kilkunastu najdokładniejszych zegarów atomowych na świecie i jest drugim tego typu zegarem w Polsce.

2017-11-17 10:20 - (Urania) - Jeszcze jedna detekcja fal grawitacyjnych
Projekty LIGO i Virgo ogłosiły kolejną detekcję fal grawitacyjnych. Dotyczy zdarzenia GW170608 zarejestrowanego 8 czerwca 2017 r. Jest to szósta potwierdzona detekcja fal grawitacyjnych, w tym piąta dotycząca zderzenia dwóch czarnych dziur.

2017-11-17 08:30 - (Urania) - Tech Awards 2017 - zagłosuj na Astrofazę!
W portalu Onet.pl trwa głosowanie w plebiscycie Tech Awards 2017. Jedna z kategorii dotyczy YouTube, a w gronie nominowanych jest astronomiczny kanał Astrofaza. To jak, głosujemy?

2017-11-16 23:46 - (Urania) - XI Zjazd Klubu Astronomicznego „Almukantarat”
W sobotę 21 października 2017 r. w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie odbył się XI Zjazd Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Zjazd odbywa się co dwa lata i biorą w nim udział członkowie klubu z całej Polski, m.in. wybierając nowe władze.

2017-11-16 18:18 - (Urania) - Połączenie ultrajasnych galaktyk wczesnego Wszechświata
Nowe obserwacje wykonane przez sieć ALMA ujawniają nie zaobserwowane nigdy przedtem, bardzo bliskie spotkanie dwóch jasnych i wyjątkowo masywnych galaktyk wczesnego Wszechświata. Astronomowie nazywają takie obiekty ultrajasnymi galaktami gwiazdotwórczymi. Wydaje się, że w początkowych etapach istnienia Kosmosu - gdy większość galaktyk dopiero się formowała - powinny być one niezwykle rzadkie. Jednocześnie cechuje je ogromne tempo powstawania nowych gwiazd.

2017-11-16 16:11 - (Urania) - „Kosmiczny wąż” ujawnia strukturę odległych galaktyk
Formowanie się gwiazd w odległych galaktykach wciąż pozostaje w dużej mierze niezbadane. Po raz pierwszy astronomowie z Uniwersytetu w Genewie byli w stanie dokładnie obserwować układy gwiazd oddalonych o sześć miliardów lat świetlnych od nas. W ten sposób potwierdzają wcześniejsze symulacje wykonane przez Uniwersytet w Zurychu. Jeden szczególny efekt wydaje się możliwy dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów, które przebiegają przez kosmos niczym wąż.

2017-11-16 13:07 - (Urania) - V rocznica powstania Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego
31 października br. minęła piąta rocznica powstania Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, który ogrywa coraz większą rolę w tworzeniu silnego polskiego sektora kosmicznego. Aktualnie ZPSK zrzesza 59 polskich przedsiębiorstw oraz instytucji naukowo-badawczych działających w sektorze kosmicznym.

2017-11-16 10:35 - (Urania) - Druga Ziemia bliżej niż myślimy?
Astronomowie odkryli drugą co do odległości od Ziemi egzoplanetę znajdującą się w ekosferze swojej gwiazdy. Nowo odkryta planeta – Ross 128b – to jak dotąd jedno z miejsc z najlepszymi szansami odnalezienia pozaziemskiego życia.

2017-11-16 07:23 - (Urania) - Czy na Marsie mogło przetrwać życie?
Misje marsjańskie szukają życia na Czerwonej Planecie już od wielu lat. Najważniejsze pytanie – czy na Marsie mogło kiedyś rozwinąć się życie – automatycznie pociąga za sobą inne, na które naukowcy ciągle poszukują odpowiedzi. Jednym z takich pytań jest problem ekstremalnych warunków, które panują obecnie na Marsie i czy potencjalne organizmy mogłyby w nich przetrwać do naszych czasów. Najnowsze badania dowodzą, że tak.

2017-11-15 18:57 - (Urania) - Astronomowie odkryli nowy typ kosmicznej eksplozji
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył nowy typ eksplozji w odległych galaktykach. Wybuch, nazwany PS1-10adi, wydaje się preferować aktywne galaktyki, zawierające supermasywne czarne dziury, które pochłaniają gaz i materię wokół nich.