Bieżące wiadomości i wydarzenia z badań Kosmosu
Wiadomości na temat badań Kosmosu zamieszczane w portalu Uranii. Po kliknięciu w tytuł można przejść do pełnej wersji tekstu w danym serwisie.
(Urania) -
Pierwsze obrazy z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba [Kosmiczne Rozmowy #21]
-
12 lipca 2022 r. NASA zaprezentowała pierwsze zdjęcia i dane uzyskane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Co zobaczyliśmy na tych zdjęciach i czy ich jakość zaskoczyła naukowców? Rozmawiamy o tym w Kosmicznych Rozmowach z dr Aleksandrą Hamanowicz - badaczką pracującą w Space Science Telescope Institute - ośrodkiem zajmującym się pracą wielkich teleskopów kosmicznych takich jak Hubble czy Webb.
(Urania) -
Rosja umieszcza na orbicie irańskiego satelitę obserwacji Ziemii Khayyam
-
9 sierpnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przeprowadzono start rakiety Sojuz 2.1b z irańskim satelitą obserwacji Ziemi Khayyam i dodatkowymi ładunkami.
(Urania) -
Noc Spadających Gwiazd 2022 - gdzie i kiedy?
-
Zbliża się maksimum roju meteorów Perseidy - w wielu miejscach w Polsce będą organizowane pikniki astronomiczne tradycyjne zwane nocami spadających gwiazd. Kilku takim wydarzeniom patronuje Urania. Sprawdźmy jak obserwować meteory i gdzie są organizowane pikniki.
(Urania) -
3000 wysłanych satelitów Starlink. Udana misja Starlink 4-26
-
3 sierpnia 2022 r. z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie firma SpaceX przeprowadziła 35. w 2022 roku start swojej rakiety Falcon 9. Tak jak w większości jej lotów, i tym razem wyniesiono kolejny zestaw satelitów telekomunikacyjnych Starlink.
(Urania) -
Chiny wysłały na orbitę 19 satelitów obserwacji Ziemi w dwóch sierpniowych lotach rakietowych
-
Chiny rozwijają swoją flotyllę rakiet orbitalnych. W ostatnich dniach przeprowadzono tam dwa starty nowych rakiet nośnych.
(Urania) -
Badanie, jak gwiazdy determinują swoje własne masy
-
Symulacje pokazują, dlaczego gwiazdy powstałe w różnych środowiskach mają podobne masy.
(Urania) -
Nieudany debiut nowej indyjskiej lekkiej rakiety nośnej
-
Z kosmodromu Satish Dhawan w Indiach debiutowała nowa rakieta SSLV przeznaczona dla lekkich ładunków. Start nie był jednak w pełni udany i wysłane satleity nie osiągnęły stabilnej orbity.
(Urania) -
Brak śladu po halo ciemnej materii
-
Oznaki zaburzeń w galaktykach karłowatych jednej z najbliższych Ziemi gromad galaktyk wskazują na alternatywną teorię grawitacji.
(Urania) -
Jak duża może być zamieszkiwalna super-Ziemia?
-
Wśród kilku tysięcy odkrytych dotąd egzoplanet najbardziej powszechne są super-Ziemie – światy większe od Ziemi, ale mniejsze od Neptuna. Niektóre z nich leżą wewnątrz stref zamieszkiwalnych swoich macierzystych gwiazd, co oznacza, że warunki tam panujące mogą sprzyjać obecności ciekłej wody na ich powierzchni.
(Urania) -
Mikro-rozerwania pływowe w dyskach masywnych czarnych dziur
-
W sercach niektórych galaktyk wokół supermasywnej czarnej dziury wiruje dysk gazu. Najnowsza publikacja bada, co może się stać, gdy gwiazdy i czarne dziury o masie gwiazdowej spotkają się w dyskach wokół supermasywnych czarnych dziur.
(Urania) -
Rakieta Długi Marsz 4B wyniosła chińskiego satelitę badań środowiska TECIS
-
4 sierpnia w Chinach przeprowadzono dwa starty rakiet orbitalnych. W jednym z nich wysłano tajny wojskowy miniwahadłowiec, a w drugim satelitę środowiskowego TECIS.
(Urania) -
Chiny wysłały na orbitę tajny wahadłowiec
-
4 sierpnia z kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta Długi Marsz 2F z tajnym chińskim rakietoplanem wielokrotnego użytku.
(Urania) -
Nowi turyści przekraczają granicę kosmosu w szóstym locie firmy Blue Origin
-
Rakieta New Shepard wysłała w misji NS-22 kolejnych 6 turystów do granicy kosmosu.
(Urania) -
Rosja wyniosła na orbitę satelitarnego szpiega Kosmos 2558
-
Z wojskowego kosmodromu Plesieck w Rosji wystrzelono 1 sierpnia rakietę Sojuz 2.1v z tajnym satelitą Kosmos 2558.
(Urania) -
Rakieta Falcon 9 wysłała pierwszą koreańską misję księżycową
-
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła pierwszą południowokoreańską misję księżycową KPLO. Sonda zbada naszego naturalnego satelitę za pomocą sześciu instrumentów.
(Urania) -
Rakieta Atlas V wysłała na orbitę ostatniego satelitę systemu wczesnego ostrzegania SBIRS
-
Rakieta Atlas V wystrzeliła na orbitę ostatniego satelitę amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania SBIRS. Statek SBIRS GEO 6 po wejściu na docelową orbitę geostacjonarną wejdzie w skład systemu rozpoznającego starty rakiet i pocisków na całym świecie.
(Urania) -
Rakieta Electron wyniosła kolejny tajny ładunek dla agencji NRO w specjalnym programie responsywnych startów
-
Firma Rocket Lab przeprowadziła udany start swojej rakiety Electron. Na orbitę trafił tajny ładunek NROL-199 amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania. Była to druga misja programu Responsive Space Program, w którym firma miała udowodnić możliwość szybkiej reakcji w organizacji misji orbitalnej na potrzeby biura NRO.
(Urania) -
O Chinach w kosmosie i ich nowej stacji kosmicznej [Kosmiczne Rozmowy #20]
-
Chiny wysłały niedawno kolejny moduł stacji kosmicznej Tiangong. To oznacza, że Państwo Środka będzie już stale miało astronautów na orbicie wokół Ziemi! O azjatyckiej potędze kosmicznej rozmawiamy w podcaście Uranii z dr. Michałem Morozem - ekspertem branży kosmicznej i orientalistą.
(Urania) -
Dowody na istnienie ukrytej planety w dysku IM Lupi
-
Dysk otaczający gwiazdę IM Lupi stał się bardziej wyraźny w ciągu ostatnich kilku lat dzięki nowym obserwacjom, które ukazały spirale, załamania i inne ciekawe struktury. Czy przyczyną tych wszystkich właściwości może być ukryta planeta?
(Urania) -
Kosmiczne firmy opracują napęd dla satelitów zasilany wodą
-
Thales Alenia Space i włoski startup MIPRONS podpisały umowę na opracowanie wysoce innowacyjnego systemu napędowego dla satelitów, wykorzystującego wodę jako paliwo.