Bieżące wiadomości i wydarzenia z badań Kosmosu


Wiadomości na temat badań Kosmosu zamieszczane w portalu Uranii. Po kliknięciu w tytuł można przejść do pełnej wersji tekstu w danym serwisie.


2024-12-04 18:16 - (Urania) - Odkryto pierwszych kandydatów na układ podwójny białego karła w gromadzie otwartej
Astronomowie z Uniwersytetu Toronto odkryli pierwszych kandydatów na układy podwójne biały karzeł – gwiazda ciągu głównego w gromadach otwartych.

2024-12-03 12:27 - (Urania) - Pobliska supernowa może zakończyć poszukiwania ciemnej materii
Aksjon ciemnej materii powinien zostać wyprodukowany i przekształcony w promieniowanie gamma podczas supernowej. Czy będziemy mieli szczęście go zobaczyć?

2024-12-03 12:20 - (Urania) - Głosowanie na nazwę nibyksiężyca Ziemi jest oficjalnie otwarte
Ponad 40 panelistów z całego świata przejrzało przeszło 2700 zgłoszeń z 96 krajów. Znamy już finalistów (wśród nich zgłoszenie z Polski) i teraz Wasza kolej, aby wyłonić zwycięzcę. Głosowanie na nową nazwę nibyksiężyca trwa do 1 stycznia 2025 r.

2024-12-02 22:45 - (Urania) - Niebo w grudniu 2024 - gwiezdna choinka
Grudzień... Czas kiedy noce są najdłuższe, zaś niebo skrzy się mrowiem kolorowych jasnych gwiazd. W wigilijną noc spełniają się życzenia, dzieją się cuda, a na firmamencie wyrasta gwiezdna choinka! Przystrajają ją efektowne planety: Jowisz i Mars. Czerwona Planeta nabiera mocy przed styczniową opozycją, a gazowy gigant osiąga ją już teraz. Z kolei ozdobą grudniowych wieczorów jest Wenus. Jej spotkania z Księżycem na początku miesiąca to piękny spektakl, ale najważniejszą rolę najjaśniejsza z planet ma odegrać 24 grudnia. Świąteczną tajemnicę ujawnia nasz filmowy kalendarz astronomiczny - zapraszamy!

2024-12-01 17:05 - (Urania) - Co nowego w dziale Fantastyka naukowa?
Zapraszamy do przeczytania kolejnych opowiadań science-fiction, które niedawno ukazały się na Portalu Uranii w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorów. Zachęcamy również do nadsyłania własnych prac na konkurs literacki Uranii Nowe Dzienniki Gwiazdowe.

2024-11-29 12:37 - (Urania) - Kolejne wyzwanie dla uczniów. Wystartował konkurs Catch a Star 2024
1 listopada rozpoczęła się rywalizacja w dorocznym konkursie Catch a Star. Przeznaczony jest on dla starszych uczniów, a organizuje go Europejskie Stowarzyszenie do spraw Edukacji Astronomicznej EAAE we współpracy z Europejskim Obserwatorium Południowym ESO.

2024-11-28 23:30 - (Urania) - Stanowisko do badania baterii litowo-jonowych w stratosferze
Gabriela Bergiel, studentka AGH, członek Studenckiego Koła Naukowego „AstroBio”, zbudowała niewielkie urządzenie, które może być wynoszone w powietrze przez balony meteorologiczne. Powstało ono z myślą o badaniu zjawiska przyspieszonej degradacji ogniw bateryjnych w warunkach niskiej temperatury i ciśnienia. Zebrane w ten sposób dane mogą pomóc w rozwoju technologii kosmicznych, transportowych czy wojskowych.

2024-11-28 17:18 - (Urania) - Metody ważenia czarnych dziur
Żyjemy w okresie szybkiego rozwoju nauki i technologii, co oznacza morze informacji, a to czasem prowadzi do jawnych sprzeczności. Zdarza się też, że miarodajne fakty dotyczące pewnego problemu, po dokładniejszej analizie nie są aż tak przekonujące, jak się w pierwszej chwili wydawało.

2024-11-28 16:00 - (Urania) - ALMA ujawnia, że planety mogą powstawać pod wpływem silnego promieniowania
Międzynarodowy zespół astronomów ujawnił wysokiej rozdzielczości obraz dysków protoplanetarnych w ekstremalnym środowisku.

2024-11-27 23:49 - (Urania) - Sympozjum sieci regionów NEREUS w Tuluzie
W październiku br. w Tuluzie odbyło się spotkanie sieci NEREUS (Network of European Regions Using Space Technologies – Europejskie Stowarzyszenie Regionów Wykorzystujących Technologie Kosmiczne) poświęcone m.in. wizji rozwoju sektora kosmicznego i wykorzystania danych satelitarnych. Politechnikę Rzeszowską reprezentował dr hab. inż. Grzegorz Kopecki.

2024-11-27 16:57 - (Urania) - Przedstawiamy galaktyki UFO – bardziej zakurzone kuzynki Drogi Mlecznej
Zespół astrofizyków postawił sobie za cel odkrycie tajemnic UFO – klasy niezwykle dużych i czerwonych galaktyk, które naukowcy nazwali Ultra-red Flattened Objects.

2024-11-27 16:34 - (Urania) - Sukces KN Inżynierii Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej
Studenci z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie „Space Challenge: Designing the Future of Space Exploration”. Organizatorem konkursu był Duński Hub Additive Manufacturing (AM Hub) we współpracy z duńskim programem studenckim Cubesat (DISCO), Duńskim Stowarzyszeniem Studentów na rzecz Rakiet (DanSTAR) oraz Duńskim Instytutem Technologicznym.

2024-11-27 13:20 - (Urania) - SKA wyróżnione w kategorii Koło Naukowe Roku
Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) z Politechniki Warszawskiej otrzymało wyróżnienie w 14. edycji ogólnopolskiego konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa) w kategorii Koło Naukowe Roku. W tym roku w konkursie przyznano 29 nagród i wyróżnień, z czego trzy z nich trafiły na Politechnikę Warszawską.

2024-11-26 20:48 - (Urania) - Pierwsza prywatna misja na Wenus
26 listopada o godz. 14:00 wystartuje Seminarium Inżynierskie CBK PAN, które poprowadzi dr Janusz Pętkowski, chemik i astrofizyk, zastępcą kierownika misji MIT-Morning Star na Wenus oraz zastępcą kierownika zespołu ds. nauki i instrumentów misji Rocket Lab na Wenus!

2024-11-26 15:58 - (Urania) - Falcon 9 przejdzie na emeryturę
Prezes SpaceX Gwynne Shotwell podczas 31st Annual Baron Investment Conference w Nowym Jorku przedstawiła wizję rozwoju firmy SpaceX. Według niej rakieta Falcon 9 oraz kapsuła Dragon przejdą na emeryturę w ciągu 8-9 lat. Zostaną zastąpione przez rakietę Starship.

2024-11-26 14:01 - (Urania) - Teleskop Hubble'a odkrywa gorące szczegóły na temat młodej gwiazdy FU Orionis
W 1936 roku astronomowie zaobserwowali zagadkowe wydarzenie w konstelacji Oriona: młoda gwiazda FU Orionis (FU Ori) stała się sto razy jaśniejsza w ciągu kilku miesięcy.

2024-11-25 22:48 - (Urania) - Zespół SKA Robotics na podium Anatolian Rover Challenge
Zespół SKA Robotics, reprezentujący Politechnikę Warszawską, zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów Anatolian Rover Challenge 2024. Łazik Sirius 2 SKA Robotics zdobył również 3 nagrody specjalne za: najlepszy system nawigacji autonomicznej, najlepsze rozwiązanie w kategorii jazda w trudnym terenie oraz najlepszy moduł pobierania próbek. Liderem zespołu SKA Robotics jest Miłosz Kurtysiak – Koordynator Sekcji Robotycznej.

2024-11-25 14:23 - (Urania) - Ciemna materia nie składa się z miniaturowych czarnych dziur
Naukowcy z zespołu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego opublikowali wyniki najnowszego eksperymentu, którego celem było zbadanie czy ciemna materia w Drodze Mlecznej składa się z miniaturowych czarnych dziur.

2024-11-24 15:33 - (Urania) - Rozbicie galaktyki z olbrzymią prędkością widziane w niespotykanych dotąd szczegółach
Ogromne zderzenie galaktyk, wywołane przez jedną z nich poruszającą się z prędkością 3,2 mln km/h, zostało zaobserwowane z niespotykaną dotąd szczegółowością przez jeden z najpotężniejszych teleskopów na Ziemi.

2024-11-24 14:04 - (Urania) - Solarne wędrówki
Rejestracja obrazów z czasami ekspozycji sięgającymi minut, godzin czy nawet dni to w astronomii codzienność. Istnieje jednak technika fotografowania nieba, w której czasy te sięgają wielu miesięcy. Nie służy jednak do uzyskiwania zdjęć galaktyk położonych na skraju obserwowalnego Wszechświata. Za jej pomocą możemy uwiecznić ruch najbliższej nam gwiazdy.