Bieżące wiadomości i wydarzenia z badań Kosmosu


Wiadomości na temat badań Kosmosu zamieszczane w portalu Uranii oraz w serwisie edukacyjnym Orion. Po kliknięciu w tytuł można przejść do pełnej wersji tekstu w danym serwisie.


2017-07-23 18:09 - (Urania) - Sztuczne sieci neuronowe wykrywają uciekające gwiazdy
Astronomowie odkryli sześć nowych gwiazd hiperprędkościowych. Było to możliwe dzięki zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych mających zdolność uczenia się. Operowały one na danych zbieranych w ramach misji Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest utworzenie trójwymiarowej mapy miliarda gwiazd znajdujących się w Drodze Mlecznej i jej otoczeniu.

2017-07-23 08:00 - (Urania) - Zaskakująca historia materii z Enceladusa
Niedawne wykrycie metanolu rzuca światło na ewolucję wyrzutów z jednego z księżyców Saturna – Enceladusa. Po raz pierwszy naukowcom udało się zaobserwować cząsteczki pochodzące z tego obiektu za pomocą teleskopu naziemnego. Badania przeprowadzała doktor Emily Drabek-Maunder z Cardiff University, a ich wyniki przedstawiła na początku lipca na National Astronomy Meeting na University of Hull.

2017-07-22 20:40 - (Urania) - Ukryte gwiazdy mogą fałszować rozmiary planet
Czasami przy obserwacjach odległych obiektów teleskopy nie są w stanie odróżnić układów pojedynczych od podwójnych. Gdy dwie gwiazdy krążą blisko siebie, przypominają one jeden punkt podobny do pojedynczej gwiazdy. Ta niedokładność pomiarowa może mieć duże znaczenie przy określaniu wielkości planet, które orbitują w tego typu układach.

2017-07-22 17:17 - (Urania) - NASA zawiesiła komunikację ze swoimi sondami marsjańskimi
Agencja kosmiczna NASA wstrzymała dzisiaj przesyłanie poleceń do wszystkich swoich łazików i sond marsjańskich. Winne jest aktualne położenie Marsa na orbicie - jest zbyt blisko Słońca, gdy patrzymy z Ziemi. Komunikacja zostanie wznowiona na początku sierpnia.

2017-07-21 18:34 - (Urania) - Wypływ cząsteczek wyrzucanych spoza dysku wokół młodej gwiazdy

Międzynarodowy zespół astronomów pod przewodnictwem Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics - MPE) po raz pierwszy zaobserwował wypływ molekularny spoza dysku otaczającego młody obiekt gwiazdowy. Wypływy odprowadzają nadwyżkę momentu pędu i zaproponowano, że te wiatry powinny być wyrzucane z szerokiego obszaru dysku protoplanetarnego. Najnowsze obserwacje pokazują, że wypływy są asymetryczne i są wyrzucane spoza krawędzi dysku, w miejscu lądowania opadającej materii.2017-07-21 14:29 - (Urania) - Początek aktywności Perseidów
Na niebie pojawiły się właśnie pierwsze meteory z roju Perseidów. Ten niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny rój meteorów rozpoczyna swoją aktywność na początku trzeciej dekady lipca.

2017-07-21 13:26 - (Urania) - Projekt Laser SETI
Rusza projekt SETI Laser. Będzie to pierwszy w historii przegląd całego nieba w czasie ciągłym, realizowany w celu poszukiwania sztucznych sygnałów wysyłanych przez hipotetyczne obce cywilizacje.

2017-07-21 13:22 - (Urania) - Rocznicowe seminarium CREDO w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie
Zbliża się seminarium w ramach projektu CREDO, który dotyczy cząsteczek promieniowania kosmicznego, jakie pojawiają się w atmosferze Ziemi i formują tzw. wielkie pęki, które mogą być wykryte przez sieć detektorów.

2017-07-20 21:15 - (Urania) - 60 nowych kandydatek na planety
Niedawno ogłoszono odkrycie kolejnych 60 kandydatek na planety pozasłoneczne (egzoplanety). Są to obiekty z kategorii tzw. "gorących jowiszów". Specjalny algorytm poszukiwał zmian w blasku gwiazd spowodowanych ruchem po orbicie planet odbijających światło swoich gwiazd.

2017-07-20 20:24 - (Urania) - Australia zawarła strategiczne partnerstwo z ESO
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz Australia zawarły strategiczne partnerstwo. To może być pierwszy krok Australii do członkostwa w ESO. Przypomnijmy, iż od 2015 roku członkiem ESO jest Polska.

2017-07-18 17:18 - (Urania) - Czy w chaotycznie namagnetyzowanych obłokach także powstają gwiazdy?
Czy w chaotycznie namagnetyzowanych obłokach także powstają gwiazdy? Przez wiele lat naukowcy uważali, że linie sił pola magnetycznego otaczające nowo powstałe gwiazdy powinny być wysoce uporządkowane i zakrzywiać się w dużych odległościach od gwiazd. Jednak astronomowie badający dziś niebo za pomocą sieci radioteleskopów ALMA odkryli właśnie, że najprawdopodobniej jest inaczej!

2017-07-16 09:23 - (Urania) - Pomóż znaleźć nowe egzoplanety z EVE
Wielu z nas z podziwem śledzi doniesienia o coraz to nowych znajdowanych przez astronomów egzoplanetach. Ale co, gdybyśmy mogli je odkrywać sami - na przykład grając w grę komputerową? Brzmi to niewiarygodnie, ale od niedawna jest już możliwe!

2017-07-16 09:06 - (Urania) - Co czyni z gwiazdy gwiazdę?
Według analiz astronomów, gdy spoglądamy w niebo na każde 100 gwiazd, które możemy zobaczyć przypadają dziesiątki tak zwanych “nieudanych gwiazd” – brązowych karłów – zbyt słabo widocznych, aby je zaobserwować gołym okiem. Granica pomiędzy gwiazdą, a brązowym karłem jest dosyć płynna i jak dotąd sprowadzała się głównie do teorii i symulacji. Jednak para naukowców twierdzi, że znalazła odpowiedź na to nurtujące pytanie, a ich badania nie bazują jedynie na symulacjach komputerowych, ale również na wieloletnich obserwacjach.

2017-07-15 18:48 - (Urania) - Zbliża się koniunkcja Księżyca z Wenus
Już w nadchodzący czwartek (20.07), na porannym niebie dojdzie do kolejnego ciekawego zjawiska astronomicznego, tym razem Księżyc spotka się z jasną Wenus.

2017-07-15 09:38 - (Urania) - Sojuz wynosi na orbitę 73 satelity
Rosyjska rakieta Sojuz 2.1a wystartowała w piątek z kosmodromu Bajkonur wynosząc 73 satelity na trzy różne płaszczyzny orbitalne. Wśród wyniesionych satelitów znajduje się rosyjski statek lokalizujący pożary, 48 satelitów standardu CubeSat dla floty satelitów obserwacji Ziemi firmy Planet i 8 nanosatelitów sieci pogodowej Spire Global.

2017-07-14 12:56 - (Urania) - Wykład otwarty profesora Andrzeja Staruszkiewicza "Dlaczego nie można zmienić przeszłości?"
W ramach zorganizowanej w lipcu tego roku Trzeciej Międzynarodowej Szkoły Kosmologicznej w Krakowie już niebawem, bo w najbliższą niedzielę, odbędzie się wyjątkowy wykład otwarty w języku polskim, zatytułowany: "Dlaczego nie można zmienić przeszłości?" Wciąż jeszcze są wolne miejsca!

2017-07-13 16:05 - (Urania) - "Dziwna planeta" HIP 65426b
Nowo odkryta HIP 65426 jest pod wieloma względami planeta dziwną. Jej gwiazda macierzysta obraca się wokół własnej osi 150 razy szybciej niż nasze Słońce, jest bardzo młoda, a na dodatek nie otacza jej typowy dysk protoplanetarny złożony z materii pozostałej po formowaniu się gwiazdy. Jednak najwyraźniej zdaje się ją okrążać olbrzymia gazowa planeta, która w dodatku znajduje się w odległości 100 razy większej niż odległość Ziemi od Słońca. Wiemy z kolei, że planety o takiej charakterystyce powinny uwolnić się od wpływu grawitacyjnego gwiazd i po prostu oddalić. W tym przypadku najwyraźniej to nie zaszło.

2017-07-13 08:00 - (Urania) - Astronomowie wykrywają orbitujące wokół siebie czarne dziury
Naukowcy z Uniwersytetu Nowego Meksyku zaobserwowali dwie supermasywne czarne dziury, które krążą wokół siebie. Jest to pierwsze w historii tego rodzaju zjawisko wykryte przez astronomów. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Astrophysical Journal.

2017-07-12 21:07 - (Urania) - Pierwsze zdjęcia z przelotu Juno nad Wielką Czerwoną Plamą
Dwa dni temu sonda Juno przeleciała bezpośrednio nad najbardziej charakterystycznym miejscem planety Jowisz - Wielką Czerwoną Plamą. W środę rano do naukowców zaczęły spływać pierwsze zdjęcia z tego przelotu, niektóre już wzbogacone i przetworzone przez społeczność.

2017-07-12 12:04 - (Urania) - Astronomowie odkryli gwiazdę wielkości Saturna
"Normalne" gwiazdy mniejsze niż niektóre planety. Czy to możliwe? Jak najbardziej. Mamy nawet dowód: międzynarodowy zespół naukowców odkrył gwiazdę, której rozmiary są mniej więcej takie jak średnica Saturna. O odkryciu poinformował University of Cambridge.