Bieżące wiadomości i wydarzenia z badań Kosmosu


Wiadomości na temat badań Kosmosu zamieszczane w portalu Uranii. Po kliknięciu w tytuł można przejść do pełnej wersji tekstu w danym serwisie.


2021-11-29 11:23 - (Urania) - Nowe zdjęcia z chińskiej stacji kosmicznej
Wang Yaping, pierwsza kobieta na pokładzie nowej chińskiej stacji kosmicznej, wykonała kilka wspaniałych zdjęć naszego świata podczas sześciomiesięcznej misji w kosmosie. Wang poleciała na główny moduł stacji Tianhe w październiku, na pokładzie statku Shenzhou 13. Towarzyszyli jej koledzy, Zhai Zhigang i Ye Guangfu.

2021-11-28 13:59 - (Urania) - Jeden z najgorętszych białych karłów ma towarzysza, którego powoli wyniszcza
Wyjałowiona gwiazda wciąż może zadać kilka ciosów. Astronomowie odkryli, że biały karzeł uderza towarzyszący mu obiekt – lekką gwiazdę lub planetę – nieustannymi wybuchami ciepła i promieniowania oraz bezlitosnym przyciąganiem grawitacyjnym, które rozrywa go na strzępy.

2021-11-28 13:20 - (Urania) - Galaktyka kobiet VIII
Jak bada się organizmy uśmiercone przez uderzenie asteroidy? Kto jest potrzebny, by wysłać satelitę w kosmos? Czym zajmuje się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych? Co wiesz o projektowaniu i produkcji autonomicznych samochodów? Czy można swoją pasję przekuć w kosmicznie interesujący zawód? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie VIII edycji "Galaktyki kobiet" w dniu 2 grudnia br.

2021-11-27 16:22 - (Urania) - Smartskop - włącz i podziwiaj niebo lub rób obserwacje naukowe
W ostatnich latach pojawiły się w pełni zautomatyzowane teleskopy cyfrowe (zwane również smartskopami) takie jak np. eVscope 2 lub eQuinox, które mogą zrewolucjonizować amatorskie obserwacje nieba. Są to normalne teleskopy optyczne w pełni kontrolowane z aplikacji na smartfonie lub tablecie. Wybór ciała niebieskiego do podziwiania lub wczytanie parametrów naukowej kampanii obserwacyjnej odbywa się jednym kliknięciem. Zdjęcia zrobione podczas obserwacji naukowych takich jak np. tranzyty egzoplanet, zakrycia gwiazd przez asteroidy, astrometria niebezpiecznych dla Ziemi asteriod można przesłać na serwer, gdzie zajmą się nimi zawodowi astronomowie. Dzięki wymianie elementu zbierającego światło z ludzkiego oka na kolorową matrycę CMOS, możliwe jest dostrzeżenie ciał niebieskich nawet 100 razy słabszych niż to wynika z zasięgu obserwacji wizualnych - nawet w zanieczyszczonych światłem miastach. Jest to świetny sprzęt do oglądania nieba – wreszcie mgławice można zobaczyć w kolorze.

2021-11-27 11:24 - (Urania) - Powstał Klaster Technologii Kosmicznych
5 listopada br. - podczas Kongresu590 w podkarpackiej Jasionce - dwadzieścia polskich przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji naukowo-badawczych powołało do życia Klaster Technologii Kosmicznych (KTK). Celem organizacji jest współpraca w obszarze tworzenia, rozwoju i wdrażania technologii kosmicznych powstających w Polsce. W KTK zrzeszone są podmioty odpowiadające za ponad 85% potencjału krajowego sektora kosmicznego

2021-11-26 19:02 - (Urania) - Galaktyka-gospodarz dla szybkich błysków radiowych
Natura szybkich błysków radiowych nadal nie jest do końca poznana, ale teraz astronomowie znaleźli kilka z nich, które się powtarzają i połączyli je z konkretnymi galaktykami.

2021-11-26 17:16 - (Urania) - Polacy zwyciężyli w konkursie na najbardziej klimatyczne zdjęcie satelitarne Ziemi
Znamy wyniki II edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our planet”. Internauci oraz jury, w którego skład weszli m.in. przedstawiciele czołowych instytucji kosmicznych w Europie, za najlepsze zdjęcie naszej planety z kosmosu uznało zobrazowanie kurczącej się pokrywy lodowej pomiędzy wyspą King Christian a wyspą Devon w Archipelagu Arktycznym Kanady, autorstwa Jarosława Bajera. Zaszczytne, drugie miejsce również należy do osoby z Polski.

2021-11-26 17:16 - (Urania) - Polacy zwyciężyli w konkursie na najbardziej klimatyczne zdjęcie satelitarne Ziemi
Znamy wyniki II edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our planet”. Internauci oraz jury, w którego skład weszli m.in. przedstawiciele czołowych instytucji kosmicznych w Europie za najlepsze zdjęcie naszej planety z kosmosu uznało zobrazowanie kurczącej się pokrywy lodowej pomiędzy wyspą King Christian a wyspą Devon w Archipelagu Arktycznym Kanady, autorstwa Jarosława Bajera. Zaszczytne, drugie miejsce również należy do osoby z Polski.

2021-11-26 13:03 - (Urania) - Oto kandydaci na pierwszych astronautów międzygwiezdnych
Pierwszy międzygwiezdny statek kosmiczny może zabrać na pokład mikroskopijnych pasażerów. Trwają poszukiwania idealnych kandydatów.

2021-11-25 21:29 - (Urania) - Sonda Solar Orbiter wykona ryzykowny manewr w pobliżu Ziemi
W sobotę rano sonda Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej, zbliży się do Ziemi na odległość niewiele większą niż wysokość, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Będzie musiała zanurkować w otaczające Ziemię orbitalne pierścienie satelitów oraz kosmicznych śmieci. Ten niebezpieczny manewr jest konieczny, by orbita Solar Orbiter zmieniła się tak, aby umożliwić zbliżenie się sondy do naszej gwiazdy na podobną odległość, jak najbliższy Słońcu Merkury

2021-11-25 20:17 - (Urania) - Rakieta Vega wysłała na orbitę satelity wojskowe dla Francji
Europejska rakieta nośna Vega wysłała w listopadzie 3 satelity wojskowe dla Francji.

2021-11-25 15:01 - (Urania) - Uniwersytet Zielonogórski kupił teleskop m.in. do obserwacji planetoid i... śmieci kosmicznych
Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego im. prof. Janusza Gila wzbogacił się o nowoczesny teleskop do prowadzenia obserwacji związanych z zadaniami badawczymi. Kosztował 450 tysięcy złotych i został w całości sfinansowany przez Uniwersytet Zielonogórski. Praca teleskopu będzie wykonywania z tzw. farmy teleskopów “e-EyE”, która znajduje się hiszpańskim w regionie Estremadura.

2021-11-25 14:07 - (Urania) - Zmarł dr hab. Jerzy Bem
Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego poinformował, że w dniu 18 listopada 2021 r. zmarł w wieku 84 lat emerytowany pracownik Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego doc. dr hab. Jerzy Bem, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Pogrzeb odbędzie się w dniu 26 listopada 2021 r. w Trzepowie koło Płocka.

2021-11-25 10:57 - (Urania) - Planetoidy NEO mogą być źródłem przyszłych deszczów meteorów
Większość rojów meteorów wiąże się z kometami, ale te napędzane przez planetoidy mogą być bardziej powszechne niż sądzono.

2021-11-25 10:10 - (Urania) - Medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki
Polska reprezentacja wróciła z XIV Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) z kilkoma medalami. Organizatorem zawodów była Kolumbia, aczkolwiek odbyły się one w formie on-line.

2021-11-25 08:17 - (Urania) - Konkurs „W wyobraźni – oczywiście. 2021. Moja podróż z pilotem Pirxem”
Z okazji uczczenia setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 13 im. Świętej Barbary w Katowicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Filia nr 16 organizują konkurs literacko-plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych województwa śląskiego. Konkurs kończy się 31 stycznia 2022 r.

2021-11-24 23:09 - (Urania) - Rosja wysłała ostatni moduł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Rosja wysłała w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy moduł UM Prichal. Prichal to moduł węzłowy, zwiększający liczbę możliwych do zadokowania pojazdów w rosyjskiej części stacji. Jest to też już ostatnia rosyjska część dodana do ISS.

2021-11-24 17:15 - (Urania) - Najszybciej wirujący potwierdzony biały karzeł
Zespół astronomów potwierdził, że biały karzeł J0240+1952 wirujący raz na 25 sekund jest najszybszym potwierdzonym białym karłem.

2021-11-24 14:49 - (Urania) - Marsjańki keczup z pustyni Mojave
Czy przyszli kolonizatorzy Marsa będą mogli produkować tam... ketchup? Ciekawy eksperymet (nie tylko myślowy) naukowców i... firmy Heinz.

2021-11-24 14:16 - (Urania) - Test obrony przeciw planetoidami DART wysłany na rakiecie firmy SpaceX
Firma SpaceX przeprowadziła za pomocą rakiety Falcon 9 start pierwszej w historii misji testującej obronę przeciwko planetoidom zagrażającym Ziemi DART.