Komunikaty prasowe 2018

Lista komunikatów prasowych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wydanych w 2018 roku.

Startuje konkurs KosmoSzkoła na projekt edukacyjny z zakresu astronomii

Czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polska Agencja Kosmiczna ogłaszają konkurs dla szkół, nauczycieli i uczniów na projekt edukacyjny dotyczący astronomii. Pula nagród w konkursie to 8000 złotych.

Rusza konkurs dla młodzieży ESO Astronomy Camp 2018

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłasza konkurs dla młodzieży, w którym nagrodą jest udział w międzynarodowym obozie astronomicznym w obserwatorium we włoskich Alpach. W Polsce konkurs jest prowadzony we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym.

Ratujmy polską astronomię – wielkie poparcie dla protestu przeciwko usunięciu astronomii z listy samodzielnych dyscyplin naukowych

Polskie Towarzystwo Astronomiczne od wielu miesięcy protestuje przeciwko projektowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego usunięcia astronomii z listy samodzielnych dyscyplin naukowych. W ostatnie dwa dni sierpnia wystosowany został dodatkowo apel z możliwością publicznego poparcia protestu. W zaledwie dwa dni deklaracje popierające protest złożyło prawie 8000 osób!

39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbędzie się w Olsztynie we wrześniu 2019 r.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego ustalił termin przyszłorocznego spotkania polskich astronomów. Konferencja odbędzie się w Olsztynie od 9 do 12 września 2019 r.

Wystartował youtubowy kanał UraniaTV o astronomii i kosmosie

Czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” zwiększa swoją obecność w serwisie YouTube. Kilka dni temu wystartował nowy kanał poświęcony astronomii i badaniom kosmosu. Nosi nazwę UraniaTV. Po pierwszych kilku dniach od premiery liczba subskrybentów kanału zbliża się do tysiąca.

Ukazała się książka z zadaniami z Olimpiad Astronomicznych

11 marca 2018 r., podczas uroczystości finałowej 61. edycji Olimpiady Astronomicznej, która odbyła się w Chorzowie, miała miejsce premiera książki ze zbiorem zadań z wielu edycji olimpiady i przykładowymi rozwiązaniami, zatytułowanej „Zadania z Olimpiad Astronomicznych XXXVI-LX”. Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest współwydawcą publikacji.

Dostępny jest „Almanach Astronomiczny na rok 2018”

Od kilku tygodni  dostępna jest kolejna edycja almanachu astronomicznego wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Almanach zawiera informacje o bardzo wielu zjawiskach na niebie w całym roku. Wydawnictwo dostępne jest nieodpłatnie w portalu „Uranii – Postępy Astronomii”, a także w systemie dystrybucji treści na urządzenia mobilne.

Astronarium laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2017

Redakcja popularnonaukowego programu telewizyjnego „Astronarium” została laureatem prestiżowego konkursu „Popularyzator Nauki 2017” w kategorii „Media”. Konkurs prowadzony jest przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dwa miliony wyświetleń "Astronarium" na YouTube

Telewizyjny serial popularnonaukowy „Astronarium” jest coraz popularniejszy także w internecie. Łączna liczba wyświetleń odcinków programu dostępnych w serwisie YouTube przekroczyła dwa miliony. Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest koproducentem programu.