Wydawnictwa PTA

Polskie Towarzystwo Astornomiczne (PTA) wydaje czasopismo Urania-Postępy Astronomii, wspólnie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Jest to dwumiesięcznik upowszechniający wiedzę astronomiczną, pisany przez wybitnych specjalistów z różnych działów astronomii.

Dodatkowo do czasopisma prowadzony jest internetowy portal astronomiczny Uranii - www.urania.edu.pl, w którym znajdują się m.in. bieżące informacje o najciekawszych odkryciach z badań Wszechświata oraz o polskich i światowych wydarzeniach w badaniach kosmosu. Częścią portalu Uranii jest także Cyfrowe Archiwum Uranii z zeskanowanymi archiwalnymi rocznikami czasopisma.

Prowadzimy również Serwis Edukacyjny - Orion, w którym można znaleźć wiele ciekawych materiałów przydatnym wszystkim zainteresowanym astronomią (nie wyłączając zawodowych astronomów).

Polskie Towarzystwo Astronomiczne wydaje także książki o astronomii.

Jedną z naszych najnowszych inicjatyw jest seria publikacji materiałów konferencyjnych "Proceedings of the Polish Astronomical Society"

 

Publikacje wydane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne można nabyć w sklepie internetowym PTA.

 

Wydawnictwa PTA zostały dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

Poniżej znajdują się krótkie opisy wspomnianych wydawnictw.

 


 

Nowe opowiadania starego astronoma

Druga część bestsellerowych opowiadań profesora Józefa Smaka. Książka obejmuje cykl felietonów na różne tematy astronomiczne. Autor opowiada m.in. o Heweliuszu czterysta lat później, Kapitanie Cooku i Wenus na Tahiti, niezwykłych zaćmieniach, obiekcie Hanny, ciemnej materii i ciemnej energii, a także jak powstał CAMK i jak to było z tajemniczym 13. numerem Uranii.

Dane książki:
Tytuł: Nowe opowiadania starego astronoma
Autor: Józef Smak
Stron: 150
ISBN 978-83-938279-0-9
Rok wydania: 2013
Wydanie: pierwsze
Wydawca: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Z opisu na okładce:
Niniejsza książka, a właściwie książeczka - podobnie jak moje wcześniejsze "Opowiadania starego astronoma" - jest zbiorem tekstów o tematyce astronomicznej, których treść i charakter są dość zróżnicowane. Są wśród nich artykuły popularne poświęcone wybranym problemom współczesnej astronomii, specyfice obserwacji astronomicznych oraz historii astronomii, a także artykuły i felietony mające po części charakter osobistych wspomnień autora. Czytelnik dowie się z nich - na przykład - o tym, że głównym celem pierwszej wyprawy kapitana Cooka dookoła świata były obserwacje przejścia Wenus przed tarczą Słońca 3 czerwca 1769 roku, o pewnej holenderskiej nauczycielce i odkrytym przez nią niezwykłym obiekcie, a także o zmieniających nasze wyobrażenia o Wszechświecie odkryciach ciemnej materii i ciemnej energii. Pozycję szczególną stanowią trzy artykuły przypominające historię powstania mego macierzystego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. W skład książeczki wchodzą także "lżejsze" felietony, opisujące m.in. moje niezbyt poważne wrażenia z poważnych międzynarodowych konferencji, czy też przypominające primaaprilisowy numer "Uranii" z roku 1955. niektóre z tych artykułów były wcześniej publikowane w "Uranii - Postępach Astronomii"; kilka innych stanowi zapis wygłaszanych przeze mnie w różnych miejscach odczytów.
Józef Smak

"Nowe opowiadania starego astronoma" w sklepie internetowym

 


 

Opowiadania starego astronoma

Książka jest zbiorem felietonów o tematyce astronomicznej, których treść i charakter są dość zróżnicowane. Są wśród nich artykuły popularnonaukowe poświęcone wybranym problemom współczesnej astronomii oraz specyfice i osobliwościom obserwacji astronomicznych. Czytelnik dowie się z nich m.in. jak powstało słynne Obserwatorium Licka w Kalifornii, jak i dlaczego Pluton przestał być planetą...

Tytuł: Opowiadania starego astronoma
Autor: Józef Smak
Stron: 196
ISBN 978-83-7285-516-9
Rok wydania: 2010
Wydanie: pierwsze
 

"Opowiadania starego astronoma" w sklepie internetowym

Uwaga: nakład książki został już wyczerpany.

 


 


Astronomem być... Świadectwa życia i pracy astronomów polskich

„Astronomem być... ” to zbiór wspomnień, wywiadów, rozmów z astronomami polskimi, którzy tworzyli fundamenty współczesnej astronomii polskiej. Poznajemy ich motywacje podjęcia studiów astronomicznych, warunki pracy w jakich danym im było pracować: prowadzić badania, kierować badaniami innych, uczyć, organizować warsztat pracy, walczyć z przeciwnościami losu i ludzi.By budować przyszłość, trzeba znać przeszłość. Ten zbiór wspomnień, ma zachować pamięć o naszych Mistrzach, ale też pokazać co to znaczy być astronomem. Został wydany przez Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa w Toruniu i Polskie Towarzystwo Astronomiczne w związku z jubileuszem 85 lecia PTA.

Dane książki:

Tytuł: Astronomem być... Świadectwa życia i pracy astronomów polskich
Opracował: Andrzej Woszczyk
ISBN: 978-83-7285-319-6
Stron: 236
Rok wydania: 2007
Wydanie: pierwsze

Uwaga: zostały ostatnie egzemplarze

"Astronomem być..." w naszym sklepie internetowym

 


 

Sylwetki astronomów polskich XX w.

Książka jest zbiorem 52 sylwetek astronomów, którzy od odzyskania niepodległości do początku XXI wieku tworzyli fundamenty współczesnej astronomii polskiej. Są wśród nich postaci wybitne, znane na całym świecie oraz mniej znane, ale zasłużone dla astronomii polskiej.

Tytuł: Sylwetki astronomów polskich XX w.
Autor: Andrzej Woszczyk
ISBN: 978-83-7285-385-1
Liczba stron: 284
Rok wydania: 2008
Wydanie: pierwsze

Uwaga: zostały ostatnie egzemplarze

"Sylwetki astronomów polskich XX w." w sklepie internetowym

Książka pt. "Sylwetki astronomów polskich XX w." jest zbiorem 52 sylwetek astronomów, którzy od odzyskania niepodległości do początku XXI wieku tworzyli fundamenty współczesnej astronomii polskiej. Są wśród nich postaci wybitne, znane na całym świecie jak Tadeusz Banachiewicz, Władysław Dziewulski, Michał Kamieński, Jerzy Stodółkiewicz czy Bohdan Paczyński oraz mniej znane, ale zasłużone dla astronomii polskiej. Jedni świecili na firmamencie polskiej astronomii niezwykle wielkim blaskiem, inni byli mniej jasnymi, a nawet zauważalnymi gwiazdami czy wręcz pyłem kosmicznym, ale wszyscy stanowili przepiękne konstelacje na polskim niebie". "Sylwetki" zostały na ogół kreślone wkrótce po śmierci przez ich następców, uczniów, czasami kolegów - profesorów. W paru przypadkach o swym ojcu piszą synowie, córki, wnuczka. Wszystko to są niezwykłe autentyczne i cenne doświadczenia życia i dzieła poszczególnych osób. Zebrane w jednym tomie, mającym uczcić 85. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, stanowią bardzo ważny dokument. Można w nim prześledzić jakimi różnymi drogami dochodzili ci ludzie do astronomii. Z jakich środowisk społecznych pochodzili - wszak byli to mieszkańcy dużych miast, ale i małych miasteczek, a nawet biednych wsi. Jak się zachowywali wobec wydarzeń II wojny światowej i jakie ich były losy później. Wszyscy są już postaciami historycznymi, których środowisko, w którym żyli i działali nie może zapomnieć. Właśnie, aby ocalić od zapomnienia naszą historię i historię naszej nauki o otaczającym świecie powstała ta książka. Inspirowana też była uchwałą Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego sprzed przeszło 55 laty, aby opublikować sylwetki, nawet portrety, astronomów polskich, którzy zginęli w zawierusze II wojny światowej.

 


 

Urania - Postępy Astronomii

Dwumiesięcznik popularnonaukowy dla miłośników astronomii, uczniów, nauczycieli, studentów i wszystkich innych osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat badań Kosmosu.

Witryna internetowa: www.urania.edu.pl

Zamów prenumeratę "Uranii"

 


 

Proceedings of the Polish Astronomical Society

Cykl publikacji materiałów naukowych i popularnonaukowych ze Zjazdów Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz innych krajowych konferencji poświęconych zagadnieniom astronomii.

Witryna internetowa: www.pta.edu.pl/proc

Publikację w wersji drukowanej można nabyć w sklepie internetowym PTA

 


 

Urania - Polski Portal Astronomiczny

Portal dla osób interesujących się astronomią, uczniów, nauczycieli, studentów i dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o badaniach kosmosu. Najnowsze wiadomości, zdjęcia, ciekawe artykuły i cyfrowe archiwum starych numerów Uranii.

Adres portalu: www.urania.edu.pl

 


 

Serwis edukacyjny Orion

W serwisie można znaleźć wiele ciekawych materiałów przydatnym wszystkim zainteresowanym astronomią (nie wyłączając zawodowych astronomów), w tym m.in. polski mirror "Astronomy Picture of the Day".

Adres witryny: www.orion.pta.edu.pl