Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3146 z /home/zgpta/ftp/pta/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 113 z /home/zgpta/ftp/pta/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Komunikaty prasowe 2019

Lista komunikatów prasowych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wydanych w 2019 roku.

Astronarium powraca z nową serią odcinków

W czwartek 11 lipca 2019 r. rozpoczyna się kolejna seria odcinków „Astronarium”, popularnonaukowego programu telewizyjnego o astronomii i badaniach kosmosu, dostępnego także na YouTube. Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska S.A. (TVP).

39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbędzie się we wrześniu w Olsztynie

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) informuje, iż XXXIX Zjazd PTA odbędzie  się w Olsztynie w dniach 9-12 września 2019 r. Aktualnie trwają zapisy na konferencję. Dodatkowo w dniach 7-8 września, również w Olsztynie, spotkają się organizacje pozarządowe związane z astronomią i kosmosem.

Zapowiedź wizyt astronomów w szkołach

W okresie od września do grudnia 2019 r. astronomowie będą odwiedzać szkoły różnego szczebla kształcenia. Zainteresowane placówki już mogą wstępnie zgłaszać się do projektu. Odwiedziny szkoły są bezpłatne. Projekt jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) w ramach akcji IAU100 na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).

Już ponad 1000 propozycji nazw dla polskiej egzoplanety

Trwa konkurs na oficjalne nazwy planet pozasłonecznych. W jego polskiej edycji napłynęło już ponad 1000 propozycji. Organizatorzy czekają do 31 lipca 2019 r. na pomysły na nazwy dla planety i jej gwiazdy, przydzielonych Polsce w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), a jego krajową edycję wspiera Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).

Rusza konkurs na nazwy planet pozasłonecznych – wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) ogłaszają ogólnonarodowy konkurs na nazwy dla planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów  stulecia IAU – każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. Swoje propozycje  może zgłosić każdy – dowolna osoba,  organizacja, szkoła lub instytucja.

Serial dokumentalny o historii polskich obserwatoriów i instytucji astronomicznych od 1918 roku

„Astronomia niepodległa” to nowy cykl dokumentalnych programów telewizyjnych realizowany przez twórców „Astronarium”. Będzie przedstawiał historię różnych polskich ośrodków astronomicznych poczynając od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku do dzisiaj. Producentami są Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Telewizja Polska, a finansowanie zapewniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.