Komunikaty prasowe 2019

Lista komunikatów prasowych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wydanych w 2019 roku.

Polska planeta i gwiazda otrzymały nazwy nawiązujące do twórczości Stanisława Lema

17 grudnia 2019 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) ogłosiła wyniki globalnego konkursu IAU100 NameExoWorlds na nazwy planet pozasłonecznych. Od tej pory w kosmosie będzie gwiazda o nazwie Solaris i planeta nazwana Pirx. Co więcej, w sposób pośredni – dzięki Chorwacji – na niebie znalazła się także jeszcze inna z polskich propozycji: Weles (jako planeta).

Blisko 90 tysięcy głosów na nazwę dla polskiej planety

Zakończył się drugi etap konkursu na wyłonienie nazw dla planety i gwiazdy przydzielonych Polsce do nazwania przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) w ramach globalnego konkursu IAU100 NameExoWorlds. W publicznym głosowaniu internetowym napłynęło prawie 90 tysięcy głosów.

Zadecyduj o nazwie polskiej planety – zostało kilka dni na oddanie głosu

Do końca października Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) czeka na głosy Polaków decydujące o wyborze nazw dla planety i gwiazdy w układzie BD+14 4559, przyznanym naszemu krajowi do nazwania w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. Do finału dostało się siedem par nazw i teraz każdy może internetowo oddać swój głos, wspierając propozycję, która najbardziej mu się podoba. Konkurs w naszym kraju prowadzony jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA).

W Olsztynie rozpoczął się 39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Od dzisiaj Olsztyn na kilka dni staje się stolicą polskiej astronomii. Na największą polską konferencję naukową dotyczącą badań kosmosu przyjechało do stolicy Warmii i Mazur blisko 160 astronomów.

Laureaci nagród Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

9 września 2019 r., podczas uroczystości otwarcia 39. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), wręczono w Olsztynie nagrody PTA. Laureatem Medalu Bohdana Paczyńskiego został prof. Wojciech Dziembowski, Nagrodę i Medal im. Włodzimierza Zonna „Za popularyzację wiedzy o Wszechświecie”, a Nagrodę Młodych PTA – Radosław Poleski.

Startuje głosowanie na nazwę dla polskiej planety

Geralt, Piast, a może Twardowski, Jantar, Polon, Pirx lub Swarog – te i kilka innych nazw dla gwiazdy i planety przeszło do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu IAU100 NameExoWorlds. W konkursie prowadzonym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) zaczyna się internetowe głosowanie poprzez które Polacy wybiorą oficjalną parę nazw dla planety BD+14 4559 b i jej gwiazdy.

Zaczyna się zbiórka crowdfundingowa wspierająca wizyty astronomów w szkołach

Zainteresowanie ze strony szkół goszczeniem astronoma na spotkaniu z uczniami i nauczycielami jest tak olbrzymie, że Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) zdecydowało się uruchomić zbiórkę społecznościową (crowdfundingową) wspierającą dojazdy do szkół w ramach projektu „Wizyty astronomów w szkołach”. Prosimy o wsparcie i dorzucenie swojej cegiełki – akcja o tej skali będzie z korzyścią dla całej społeczności astronomicznej.

PTA wydało broszury o zastosowaniach astronomii oraz o zanieczyszczeniu świetlnym

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wydało wraz z partnerami polskie wersje dwóch publikacji opracowanych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU). Jedna dotyczy technicznych zastosowań astronomii w społeczeństwie, a druga problemu zanieczyszczenia świetlnego.

Astronomia, astronautyka, badania kosmiczne – spotkanie organizacji pozarządowych

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz Fundacją Nicolaus Copernicus, zapraszają przedstawicieli wszystkich polskich organizacji zajmujących się popularyzacją astronomii i tematyki kosmicznej do udziału w Space Forum 2019. Spotkanie odbędzie się w Olsztynie w dniach 6-8 września 2019 r.

Zostało kilka dni na wymyślenie nazwy dla polskiej planety

Do 31 lipca 2019 r. można nadsyłać pomysły na nazwanie planety pozasłonecznej i jej gwiazdy, przyznanych Polsce przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. Krajowa edycja tego globalnego konkursu prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).

Astronarium powraca z nową serią odcinków

W czwartek 11 lipca 2019 r. rozpoczyna się kolejna seria odcinków „Astronarium”, popularnonaukowego programu telewizyjnego o astronomii i badaniach kosmosu, dostępnego także na YouTube. Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska S.A. (TVP).

39. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbędzie się we wrześniu w Olsztynie

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) informuje, iż XXXIX Zjazd PTA odbędzie  się w Olsztynie w dniach 9-12 września 2019 r. Aktualnie trwają zapisy na konferencję. Dodatkowo w dniach 7-8 września, również w Olsztynie, spotkają się organizacje pozarządowe związane z astronomią i kosmosem.

Zapowiedź wizyt astronomów w szkołach

W okresie od września do grudnia 2019 r. astronomowie będą odwiedzać szkoły różnego szczebla kształcenia. Zainteresowane placówki już mogą wstępnie zgłaszać się do projektu. Odwiedziny szkoły są bezpłatne. Projekt jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) w ramach akcji IAU100 na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).

Już ponad 1000 propozycji nazw dla polskiej egzoplanety

Trwa konkurs na oficjalne nazwy planet pozasłonecznych. W jego polskiej edycji napłynęło już ponad 1000 propozycji. Organizatorzy czekają do 31 lipca 2019 r. na pomysły na nazwy dla planety i jej gwiazdy, przydzielonych Polsce w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), a jego krajową edycję wspiera Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).

Rusza konkurs na nazwy planet pozasłonecznych – wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) ogłaszają ogólnonarodowy konkurs na nazwy dla planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów  stulecia IAU – każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. Swoje propozycje  może zgłosić każdy – dowolna osoba,  organizacja, szkoła lub instytucja.

Serial dokumentalny o historii polskich obserwatoriów i instytucji astronomicznych od 1918 roku

„Astronomia niepodległa” to nowy cykl dokumentalnych programów telewizyjnych realizowany przez twórców „Astronarium”. Będzie przedstawiał historię różnych polskich ośrodków astronomicznych poczynając od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku do dzisiaj. Producentami są Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Telewizja Polska, a finansowanie zapewniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.