Komunikaty prasowe 2016

Lista komunikatów prasowych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wydanych w 2016 roku.

Ukazał się „Almanach Astronomiczny na rok 2017”

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wydało kolejną edycję almanachu astronomicznego, zawierające efemerydy zjawisk na niebie na cały rok. Almanach jest dostępny nieodpłatnie w portalu „Uranii – Postępy Astronomii”, a także na urządzenia mobilne.

Ogłoszenie o terminach zgłoszeń do konkursów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) przyznaje co dwa lata trzy prestiżowe nagrody: Medal Bohdana Paczyńskiego, Nagrodę Młodych PTA oraz Nagrodę i Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie. Obecnie przyjmujemy zgłoszenia kandydatur do wszystkich trzech konkursów.

Sześcioro polskich uczniów pojedzie do Włoch na obóz ESO Astronomy Camp 2016

Znane są już wyniki konkursu na udział w obozie astronomicznym dla młodzieży we Włoszech. W tym roku Polska uzyskała sześć miejsc na obozie, co stanowi aż 11% dostępnej puli dla wszystkich krajów mogących zgłaszać swoich uczniów. Obóz prowadzony jest przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), a polski konkurs zorganizowano we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA).

Prenumerata szkolna „Uranii – Postępów Astronomii” z dofinansowaniem od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Szkoły w całej Polsce mogą przystąpić do programu szkolnych prenumerat popularnonaukowego czasopisma o astronomii i kosmosie pt. „Urania – Postępy Astronomii”. W ramach prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne projektu promocji astronomii w szkołach, ministerstwo dopłaca placówkom szkolnym do prenumeraty „Uranii”.

„Astronarium” będzie na trzech antenach Telewizji Polskiej, w tym na TVP 1

„Astronarium”, telewizyjny serial naukowy o kosmosie, będzie emitowany na trzech ogólnopolskich kanałach, w tym na głównej antenie Telewizji Polskiej, czyli na TVP 1. Zapraszamy w środy i czwartki do TVP 3 i TVP Polonia, a w soboty i piątki do TVP 1.

ESO Astronomy Camp 2016 dla młodzieży

Interesujesz się astronomią i masz od 16 do 18 lat? Zgłoś się do udziału w międzynarodowym obozie astronomicznym i wygraj wycieczkę do Włoch. Organizatorem obozu jest Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), a polski konkurs prowadzony jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Patronem medialnym konkursu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”.

Archiwum „Uranii” w wersji na smartfony i tablety

Archiwalne numery "Uranii" można już wygodnie przeglądać na smartfonach i tabletach. Udostępniliśmy je w Google Play, a także w Książkach Google. W zasięgu archiwum są zatem wszystkie urządzenia z Androidem, a także z systemem iOS (poprzez odpowiednią aplikację Google na urządzenia firmy Apple), natomiast na pozostałych dostęp jest poprzez przeglądarkę internetową.

Startuje cyfrowe wydanie „Uranii”

Wystartowało cyfrowe wydanie "Uranii - Postępów Astronomii", głównego polskiego czasopisma popularnonaukowego o astronomii i kosmosie. Elektroniczną "Uranię" można czytać na tabletach, smartfonach, laptopach i komputerach stacjonarnych, a nawet na telewizorach smart tv.