Komunikaty prasowe 2020

Lista komunikatów prasowych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego wydanych w 2020 roku.

Sto tysięcy subskrypcji Astronarium na YouTube

22 października liczba subskrypcji kanału Astronarium na YouTube przekroczyła 100 tysięcy. Dodatkowo jeden z odcinków osiągnął niedawno milion odsłon na tej platformie. Astronarium to cykl popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie, którego Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest współproducentem.

Ponad pół miliona użytkowników portalu Uranii w kwietniu

Miesiąc kwiecień okazał się rekordowy w historii internetowego portalu „Urania”, dostępnego pod adresem www.urania.edu.pl. Portal odwiedziło w tym miesiącu ponad 559 tysięcy użytkowników!

Astronomia w Twoim domu – live stream z astronomem

Cykl spotkań online na żywo z astronomami to nowa propozycja od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) na czas aktualnej sytuacji w Polsce związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19. Naukowcy będą prezentować ciekawe zagadnienia z badań kosmosu oraz odpowiedzą na pytania internautów. Zachęcamy: #zostańwdomu i dowiedz się więcej o Wszechświecie.

Czasopismo „Urania” za darmo do nauczania zdalnego dla szkół, nauczycieli i uczniów

Redakcja dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii” podjęła decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu elektronicznych wydań najnowszych roczników tego czasopisma. W ten sposób staną się dostępne on-line wszystkie egzemplarze „Uranii” z ostatnich stu lat. Ma to na celu wspomożenie nauczycieli i uczniów w zdalnej edukacji, w związku z tymczasowym zamknięciem szkół i obecną sytuacją epidemiczną w kraju.

Materiały astronomiczne do zdalnego nauczania przydatne dla nauczycieli i uczniów

W związku z zamknięciem szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zaleceniami, aby nauczyciele prowadzili zdalne lekcje z uczniami, przedstawiamy materiały Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), które są dostępne nieodpłatnie w internecie i przydatne dla szkół, uczniów i nauczycieli w ramach przedmiotów takich, jak fizyka, geografia, przyroda, chemia, czy historia.

Ponad 10 milionów wyświetleń Astronarium na YouTube

Łączna liczba wyświetleń popularnonaukowej serii Astronarium przekroczyła 10 milionów w serwisie YouTube. Astronarium jest produkowane przez Polskie  Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizją Polską i emitowane na antenie telewizyjnej oraz udostępniane w internecie.

Astronomiczne wydarzenia w plebiscytach związanych z kulturą

Astronomia od wieków była częścią kultury i inspiracją dla twórców i artystów. Nie inaczej jest dzisiaj, czego przykładem są dwa tegoroczne plebiscyty z dziedziny kultury, w których w odpowiednich kategoriach nominowano wydarzenia astronomiczne. Na trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej można głosować w plebiscycie MocArty RMF Classic 2019, a z kolei na ubiegłoroczne nazwanie gwiazdy i planety imionami Solaris i Pirx możemy oddać głos w plebiscycie Książka Roku 2019.