Premierowy odcinek programu „Astronarium” w Telewizji Polskiej

Astronarium - logo
Polskie sztuczne satelity, największy radioteleskop, badania meteorytów, wielkie obserwatoria astronomiczne z polskim udziałem – to tylko niektóre z tematów zaprezentowanych w nowym programie telewizyjnym pt. „Astronarium”. Emisja premierowego odcinka nastąpi 2 marca 2015 r. o godz. 17.00. Kolejne odcinki co tydzień w poniedziałek.

Niedługo na ogólnopolskiej antenie Telewizji Polskiej rozpocznie się emisja cyklu programów popularnonaukowych poświęconych astronomii oraz polskim naukowcom zgłębiającym tajemnice Kosmosu. Premierowy odcinek będzie poświęcony radioastronomii. Jego emisja jest zaplanowana na 2 marca 2015 r. o godzinie 17:00 na antenie TVP Regionalna (pasmo wspólne regionalnych kanałów TVP).

Każdy z odcinków zostanie poświęcony konkretnemu zagadnieniu, o którym opowiedzą polscy astronomowie z różnych ośrodków badawczych. Będą też prezentowane polskie osiągnięcia na danym polu badań.

„Zajrzymy z kamerą do ośrodków badawczych na terenie całego kraju, a nawet na innych kontynentach i pokażemy nad czym pracują polscy naukowcy zgłębiający tajemnice Kosmosu.” zachęca Bogumił Radajewski z ekipy TVP Bydgoszcz, który jest prowadzącym program.

Kolejne odcinki będą miały premierę w poniedziałki o 17:00. Powtórki zaplanowano na godziny nocne (godz. 2:15). Program będzie też można oglądać w internecie za pośrednictwem TVP Stream. „Astronarium” będzie również obecne w mediach społecznościowych. Redakcja programu zapowiada liczne konkursy prowadzone na witrynie internetowej www.astronarium.pl oraz na Facebooku.

Już teraz można obejrzeć premierowy zwiastun programu dostępny na Youtube (www.youtube.com/c/AstronariumPl) oraz na Facebooku (www.facebook.com/AstronariumTVP).

„Pomimo nieustannego rozwoju różnych form mediów elektronicznych, to telewizja ciągle pozostaje medium o największej sile oddziaływania w społeczeństwie. Dlatego ważne jest, aby na antenie Telewizji Polskiej emitowane były rzetelne programy popularnonaukowe prezentujące najnowsze polskie osiągnięcia w astronomii i badaniach Wszechświata. Wpisuje się to też bardzo dobrze w misję Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.” mówi prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA).

Obecność regularnego programu na temat Kosmosu i badań naukowych na antenie ogólnopolskiej telewizji jest szczególne ważna w kontekście niedawnego przystąpienia naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz podpisania umowy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). „Astronarium” pozwoli wyjaśnić szerokim kręgom społeczeństwa najnowsze osiągnięcia naukowe oraz może zainspirować młodzież do wyboru studiów na kierunkach nauk ścisłych i na politechnikach, co jest ważne dla rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki.

Producentami „Astronarium” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska. Nagrania prowadzi TVP Bydgoszcz, znana z takich programów, jak „Planetarium, czy „Astroregion”. Partnerem projektu jest czasopismo „Urania – Postępy Astronomii”. Produkcja została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

Więcej informacji:

Rok: 
2 015
Numer: 
03
Data: 
2015-02-23