Archiwum „Uranii” w wersji na smartfony i tablety

Archiwalne numery "Uranii" można już wygodnie przeglądać na smartfonach i tabletach. Udostępniliśmy je w Google Play, a także w Książkach Google. W zasięgu archiwum są zatem wszystkie urządzenia z Androidem, a także z systemem iOS (poprzez odpowiednią aplikację Google na urządzenia firmy Apple), natomiast na pozostałych dostęp jest poprzez przeglądarkę internetową.

Cyfrowe Archiwum Uranii to zeskanowane stare numery "Uranii" i "Postępów Astronomii". Są to kompletne roczniki, dostępne całkowicie za darmo. Aktualnie archiwum obejmuje lata 1920-1997. Do tej pory można było je pobierać z portalu Uranii (i nadal można), ale teraz dochodzą dwa nowe kanały dystrybucji: Książki Google oraz sklep Google Play (https://play.google.com), znany z urządzeń z systemem Android. Umieszczenie numerów "Uranii" w Google Play zdecydowanie ułatwi ich przeglądanie na smartfonach i tabletach. Wystarczy po prostu wejść do Google Play (centralny sklep Google z aplikacjami dla Androida, a także z muzyką, filmami i książkami), wyszukać „Uranię”, pobrać w standardowy sposób, taki jak pozostałe książki i wygodnie przejrzeć na ekranie swojego urządzenia z ekranem dotykowym.

Równie prosto można korzystać z archiwum na urządzeniach z systemem iOS, poprzez specjalną aplikację Google dla urządzeń firmy Apple. Z kolei w przypadku smartfonów i tabletów posiadających inne systemy operacyjne, a także wszelkich innych urządzeń (np. komputerów z systemem Windows albo Linux), również można korzystać z Google Play, za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, po zalogowaniu się do swojego konta Google.

Archiwalne "Uranie" są pozbawione zabezpieczeń DRM. Można je pobierać na urządzenie i drukować dowolną liczbę stron.

Oczywiście nadal udostępniamy archiwalne "Uranie" poprzez nasz portal (www.urania.edu.pl/archiwum), tak jak to było do tej pory. W portalu dostępne jest pełne archiwum w plikach PDF oraz DjVu.

Oprócz darmowych numerów archiwalnych, w wersji cyfrowej w sklepie Google Play dostępne są także najnowsze numery czasopisma z lat 2012-2016 w formie odpłatnej.

Wydawcami czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) zrzeszające zawodowych astronomów oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) skupiające osoby pasjonujące się kosmosem.


Więcej informacji:

Portal „Uranii”

Sklep Google Play

Archiwum „Uranii” w wersji na smartfony i tablety

Najnowsze numery „Uranii” w wersji cyfrowej

 

Rok: 
2 016
Numer: 
02
Data: 
2016-02-23