Wystartował youtubowy kanał UraniaTV o astronomii i kosmosie

Czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” zwiększa swoją obecność w serwisie YouTube. Kilka dni temu wystartował nowy kanał poświęcony astronomii i badaniom kosmosu. Nosi nazwę UraniaTV. Po pierwszych kilku dniach od premiery liczba subskrybentów kanału zbliża się do tysiąca.

"Urania" będzie od tej pory bardziej bezpośrednio widoczna na YouTube w formie własnego kanału w tym popularnym serwisie. Nazwano go UraniaTV.

Założeniem UraniaTV jest przedstawianie ciekawych tematów dotyczących astronomii, badań kosmosu i lotów kosmicznych, a także osób zajmujące się tymi dziedzinami. Będą to zarówno osoby znane, jak i te mniej rozpoznawane przez szeroką publiczności. Na kanale UraniaTV będą też prezentowane interesujące materiały, które nie zmieściły się w programie telewizyjnym „Astronarium” z powodu limitów czasowych tej audycji.

W pierwszym odcinku UraniaTV występuje astronauta NASA – Mike Massimino. Był on dwukrotnie w kosmosie i obie misje miały za zadanie naprawę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. W rozmowie z UraniaTV astronauta opowiada m.in. jak wygląda taka naprawa na orbicie, a także co zrobić, aby zostać astronautą. Szerszej publiczności astronauta może być też znany ze swoich występów medialnych, np. grał samego siebie w kilku odcinkach serialu komediowego „Teoria wielkiego podrywu”.

Drugi odcinek to z kolei pokaz do czego może doprowadzić połączenie dwóch pasji. W tym przypadku pasji astronomicznej z zamiłowaniem do pracy w drewnie. Paweł Popowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach, wykonał dzięki temu kopię przyrządu, którym posługiwał się kiedyś Mikołaj Kopernik – astrolabium sferycznego, znanego także jako sfera armilarna. W UraniaTV prezentuje swoje dzieło oraz tłumaczy na jakiej zasadzie działa taki instrument.

„W polskim internecie istnieje co najmniej kilka kanałów youtubowych dotyczących astronomii i kosmosu, o różnej popularności. Nasz kanał UraniaTV nie będzie kopią któregoś z tych najbardziej znanych, a raczej będzie próbował wykreować swoją własną specyfikę” komentuje Krzysztof Czart z portalu „Urania – Postępy Astronomii”.

Kanał UraniaTV można oglądać pod adresem http://www.urania.edu.pl/UraniaTV lub na YouTube http://www.youtube.com/UraniaTV

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) – organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów – jest wydawcą „Uranii” oraz producentem UraniaTV. Część materiałów do kanału UraniaTV powstała w ramach działań portalu Uranii dofinansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.


Więcej informacji:

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

Rok: 
2 018
Numer: 
5
Data: 
2018-04-16