Astronomia, astronautyka, badania kosmiczne – spotkanie organizacji pozarządowych

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz Fundacją Nicolaus Copernicus, zapraszają przedstawicieli wszystkich polskich organizacji zajmujących się popularyzacją astronomii i tematyki kosmicznej do udziału w Space Forum 2019. Spotkanie odbędzie się w Olsztynie w dniach 6-8 września 2019 r.

Spotkania tego typu są organizowane w tym samym mieście, co Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, za każdym razem w innym rejonie kraju. Pierwsza edycja odbyła się 6.09.2015 r. w Poznaniu, pod nazwą Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych, przy okazji 37. Zjazdu PTA. Wzięło w niej udział blisko 40 uczestników. Tegoroczna, druga edycja, odbędzie się w Olsztynie pod nazwą Space Forum 2019, przy okazji 39. Zjazdu PTA, a dodatkowo organizowana jest w roku obchodów IAU100, stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Akcja IAU100 obejmuje szereg globalnych i krajowych projektów pokazujących stulecie odkryć astronomicznych, skierowanych do różnych grup: nauczycieli, uczniów, fanów kosmosu i ogółu społeczeństwa:

„Zainteresowanie, Wiedza, Pasja, to droga dla niecierpliwe aktywnych intelektualnie osób, to droga żeby bardziej być niż mieć. Pasja do poznawania otaczającego świata może również wieść poprzez astronomię i badania kosmiczne. Aby jednak rozbudzić te zainteresowania, warto wziąć udział w Space Forum 2019” zachęca prof. dr hab. Marek Sarna, Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Ramowy program spotkania:
6 września 2019 r. – spotkanie integracyjne
7 września 2019 r. – spotkanie warsztatowe dotyczące pozyskiwania środków na realizowane zadania oraz przykładów najciekawszych wydarzeń upowszechniających astronomię w Polsce
8 września 2019 r. – spotkanie plenarne, prezentacje organizacji, forum dyskusyjne

Dla uczestników zapewnione zostaną noclegi (6-9 września 2019 r.), wyżywienie oraz materiały konferencyjne. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu do Olsztyna.

Każda organizacja i podmiot może zgłosić jednego uczestnika na spotkanie Space Forum, którego koszty pobytu w Olsztynie pokryje Fundacja Nicolaus Copernicus. Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa, podanie imienia i nazwiska reprezentanta oraz informację, czy organizacja/podmiot podczas sesji w dniu 8 września przedstawi swoją działalność (prezentacja maksymalnie 10 slajdów, 5 minut). Prosimy także, aby wskazać dzień przyjazdu i wyjazdu z Olsztyna. Aby umożliwić uczestnikom również udział w pierwszym dniu 39. Zjazdu PTA, zapewniony zostanie także nocleg z 8 na 9 września 2019 r.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adresem: spaceforum@copernicusfoundation.eu, tel. 508 698 232 (Robert Szaj).

Organizatorami Space Forum 2019 są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Fundacja Nicolaus Copernicus. Partnerem jest czasopismo i portal Urania.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszającą zawodowych astronomów (https://www.pta.edu.pl). Istnieje od 1923 roku. Jest stowarzyszeniem naukowym, prowadzi też szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauki, m.in. wydaje czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” (https://www.urania.edu.pl). Aktualnie prowadzi także konkurs na nazwę polskiej planety pozasłonecznej w ramach globalnej akcji IAU100 NameExoWorlds (https://www.iau100.pl/planety) oraz program wizyt astronomów w szkołach (https://www.pta.edu.pl/astronomers-in-schools).

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne powstało w 1973 roku. Prowadzi nie tylko seanse astronomiczne pod kopułą planetarium, ale także organizuje wiele innych wydarzeń i projektów popularyzacyjnych i edukacyjnych. Co ciekawe, to w olsztyńskim planetarium przechowywane są okruchy gruntu księżycowego przekazane Polsce przez Stany Zjednoczone po misji Apollo 11.

Fundacja Nicolaus Copernicus zajmuje się prowadzeniem projektów upowszechniających astronomię, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania wiedzy o odkryciach Mikołaja Kopernika.

Organizacja spotkania jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Instytutu Wolności.


Więcej informacji:

Komunikat prasowy PTA: https://www.pta.edu.pl/prasa/pta1908

Strona Polskiego Towarzystwa Astronomicznego: https://www.pta.edu.pl

Strona Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego: http://www.planetarium.olsztyn.pl/

Strona IAU100 w Polsce: https://www.iau100.pl

Kontakt dla uczestników spotkania: spaceforum@copernicusfoundation.eu

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

Rok: 
2 019
Numer: 
08
Data: 
2019-07-31