Astronomiczne wydarzenia w plebiscytach związanych z kulturą

Astronomia od wieków była częścią kultury i inspiracją dla twórców i artystów. Nie inaczej jest dzisiaj, czego przykładem są dwa tegoroczne plebiscyty z dziedziny kultury, w których w odpowiednich kategoriach nominowano wydarzenia astronomiczne. Na trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej można głosować w plebiscycie MocArty RMF Classic 2019, a z kolei na ubiegłoroczne nazwanie gwiazdy i planety imionami Solaris i Pirx możemy oddać głos w plebiscycie Książka Roku 2019.

Plebiscyt Książka Roku 2019 prowadzony jest przez portal Lubimyczytać.pl, ze wsparciem Allegro, Starego Browaru i Miasta Poznań. Jedna z kategorii nosi nazwę „Wydarzenie roku 2019”, a w gronie nominowanych organizatorzy umieścili nazwanie gwiazdy i planety imionami Solaris i Pirx, nawiązującymi do twórczości Stanisława Lema, najsłynniejszego polskiego pisarza literatury science-fiction.

Nazwy te zostały nadane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds, którego polską część prowadziło Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). W konkursie Polacy stanowili najliczniejszą na świecie grupę osób biorących udział w internetowym głosowaniu na nazwy planet i gwiazd.

W plebiscycie Książka Roku 2019 można głosować do końca lutego 2020 r. na stronie https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/95/wydarzenie-roku-2019. Wyniki zostaną ogłoszone 6 marca 2020 r. podczas gali finałowej w Poznaniu.

Drugim prestiżowym plebiscytem kulturalnym, w którym znajdziemy wątek astronomiczny jest MocArty RFM Classic 2019, organizowany przez radio RMF Classic. Jedną z jego kategorii nazwano „Rzecz z klasą 2019” i w gronie nominowanych zamieszczono wyniki badań astronomicznych: trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej opracowaną przez polskich astronomów z projektu OGLE.

W tym plebiscycie można głosować do 26 lutego 2020 r. na stronie https://www.rmfclassic.pl/mocarty-2019. Wyniki poznamy 9 marca 2020 r. w trakcie uroczystej gali w Warszawie.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest organizacją zrzeszająca astronomów zawodowych, istniejącą od 1923 roku. Jest towarzystwem naukowym, ale prowadzi także liczne działa popularyzujące naukę oraz edukacyjne. Na przykład jest współwydawcą czasopism i portalu „Urania – Postępy Astronomii” (www.urania.edu.pl), koproducentem programu telewizyjnego „Astronarium” (www.youtube.com/AstronariumPL), prowadzi projekt „Wizyty astronomów w szkołach” i różne inne akcje.

PTA nie jest związane ze wspomnianymi plebiscytami Książka Roku 2019 i MocArty RMF Classic 2019 (nie jest ich współorganizatorem, ani patronem).


Więcej informacji:

Komunikat prasowy PTA: https://www.pta.edu.pl/prasa/pta2002

Plebiscyt Książka Roku 2019: https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/95/wydarzenie-roku-2019

MocArty RMF Classic 2019: https://www.rmfclassic.pl/mocarty-2019

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

Rok: 
2 020
Numer: 
2
Data: 
2020-02-21