Astronomia w Twoim domu – live stream z astronomem

Cykl spotkań online na żywo z astronomami to nowa propozycja od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) na czas aktualnej sytuacji w Polsce związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19. Naukowcy będą prezentować ciekawe zagadnienia z badań kosmosu oraz odpowiedzą na pytania internautów. Zachęcamy: #zostańwdomu i dowiedz się więcej o Wszechświecie.

Pierwsze tego typu wirtualne spotkanie odbyło się 2 kwietnia. Tematem była tajemnicza ciemna energia i przyspieszanie tempa ekspansji Wszechświata. Następne już we wtorek 7 kwietnia, pt. „Życie we Wszechświecie”. Adres spotkań to: www.youtube.com/AstronariumPL.

„W pierwszym spotkaniu wzięło udział łącznie około 4 tysiące osób. Otrzymaliśmy mnóstwo pytań – ponad dwieście. Ze względów czasowych udało się odpowiedzieć jedynie na wybrane najciekawsze z nich. Zachęcamy do udziału w kolejnych prezentacjach” komentuje pomysłodawca cyklu, dr hab. Wojciech Hellwing, profesor w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (CFT PAN). Astronom poprowadził pierwszą z prelekcji i zapowiada już kolejny internetowy wykład.

Oto plan kwietniowych spotkań typu „live stream”:
7.04 – „Życie we Wszechświecie", mgr Katarzyna Drozd
9.04 – „Życie gwiazd i galaktyk”, dr hab. Agata Różańska
14.04 – „Fale grawitacyjne", dr hab. Michał Bejger
16.04 – „Kosmiczne badania Słońca i jego aktywności", dr hab. Arkadiusz Berlicki
21.04 – „Ciemność widzę, widzę ciemność! Czyli o ciemnej materii opowieść”, dr hab. Wojciech Hellwing
Spotkania będą się rozpoczynać o godzinie 18, szczegóły mogą ulec zmianie.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne przewidziało też nagrody dla internautów biorących udział w spotkaniach z cyklu „Astronomia w Twoim domu”. Autorzy najciekawszych pytań otrzymają drobne upominki w formie ciekawych książek lub gadżetów popularnonaukowego czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Akcja jest prowadzona przy wsparciu ze strony „Astronarium” – cyklu popularnonaukowych programów astronomicznych oraz „Uranii” – polskiego czasopisma i portalu o kosmosie. Transmisje są prowadzone na kanale Astronarium w serwisie YouTube (www.youtube.com/AstronariumPL).

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Jest towarzystwem naukowym, a dodatkowo prowadzi różne projekty popularyzujące astronomię w społeczeństwie.


Więcej informacji:

 

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl

 

Rok: 
2 020
Numer: 
5
Data: 
2020-04-06